У Њујорку је у току нова рунда дијалога о новом имену Македоније грчког и македонског шефа дипломатије Никоса Коцијаса и Николе Димитрова, уз посредовање изасланика УН, Метју Нимица, прва након што се званична Атина оградила од предлога „Република Илинденска Македонија“, на којем, иначе, инсистира Скопље.
И док се још не знају детаљи данашњих преговора, који ће бити настављени сутра, грчки премијер Алексис Ципрас је под притиском опозиције изјавио да је грчки став да се преговара само о четири предлога које је раније дао Нимиц, те да је Влада јасно одбацила предлог „Република Илинденска Македонија“.
Тај предлог као могуће решење појавио се након сусрета премијера Грчке и Македоније, Ципраса и Зорана Заева на самиту ЕУ — Западни Балкан у Софији који је одржан 17. маја.
Колико је за Македонију такво име прихватљиво, толико за Грчку није, а посебно не за грчку опозициону Нову демократију и Коалицију за демократију, које настављају да износе примедбе на тај предлог, између осталог, и са образложењем да он симболише иредентизам.
Лидери тих странака Кирјакос Мицотакис и Фофи Генимата током дебате у Парламенту Грчке посвећеном економији изнели су низ жестоких оптужби на рачун Владе Грчке и Ципраса.
Мицотакис је затражио од Ципраса да јасно каже да ли је Влада прихватила или одбацила македонски предлог за име.
„Претпостављам да је ово питање још на преговарачком столу. Претпостављам да сте због тога контактирали Пенса и Меркелову. Ви стварате утисак као да је то нешто што сте већ договорили…“, рекао је Мицотакис, пренели су македонски медији.
Генимата је затражио референдум о очувању грчких националних интереса.
„Ако је Влада успела да се договори са иредентистима у вези са решењем, то говори о величини проблема“, поручио је Генимата.
Иначе, уочи данашњег почетка дијалога у Њујорку између Коцијаса и Димитрова, уз подршку Нимица, грчки шеф дипломатије поновио је да је за Грчку предлог „Република Илинденска Македонија“ неприхватљив и позвао свог македонског колегу на прагматичност како би дошли до компромиса.
Танјуг