Казнене мере за земље које купују руске производе наложене су Актом о супротстављању непријатељима Америке путем санкција, који су амерички посланици усвојили прошле године.
„Међутим, док намећемо нужну и заслужену цену за штетно понашање Руса, императив је да се у оквиру Акта државном секретару да овлашћење за изузеће“, рекао је Матис.
Оваква изузећа неће омогућити земљама које тренутно купују руске војне производе „да граде ближе безбедносне односе са САД, док настављају да се ослањају на руску војну опрему“, напоменуо је он.
Са Матисовог становишта, кључно питање је да ли би САД желеле да оснаже „партнере у кључним регионима или да им не оставе ниједну другу опцију сем да се окрену Русији“.
Амерички Конгрес је усвојио закон о пооштравању санкција Русији, Ирану и Северној Кореји прошлог лета, а тај закон омогућује америчким властима да уведу рестриктивне мере купцима руских војних производа у случају да постигну значајне споразуме с Русијом.
Акт не прецизира каква врста споразума би имала за последицу санкције, а очекује се да ће Стејт департмент доносити одлуке у сваком посебном случају.
Танјуг