У јужном Банату, где ветрови дувају готово свих 365 дана, за две до три године требало би да буде подигнуто укупно 186 ветрогенератора, из којих ће се „зеленом енергијом“ снабдевати око 200.000 домаћинстава. Вредност тих инвестиција је скоро милијарду евра, што представља једно од највећих улагања у Србији.
Ветропаркове граде инвеститори из Абу Дабија, Италије, Белгије и Холандије, који су после опсежних мерења, започетих пре десет година, утврдили да је тај регион најповољнији за улагања. Први еколошки киловати електричне енергије одатле су почели да се дистрибуирају путем ЕМС пре две године, када је италијанска „Финтел енергија“ пустила у рад две турбине у селу Избиште, код Вршца. Иста фирма тамо сада гради ветропарк „Кошава“ са 20 турбина, чија је вредност 120 милиона евра.
„Предвиђено је да ’Кошава‘ почне с радом до краја идуће године. После тога ћемо у наставку подићи још 19 турбина, јер желимо што више да искористимо потенцијал ветра који Србија има — каже Тицијано Ђованети, извршни директор „Финтел енергије“, иначе пионира у том послу у нашој земљи.
Осим што ће држава, захваљујући тим инвестицијама, испунити обавезу да до 2020. године производи 27 процената струје из обновљивих извора, вишеструку корист од изградње ветропаркова имаће и локалне самоуправе и власници парцела на којима ће бити подигнуте турбине. Само је у неразвијеној општини Алибунар, у чијем ће атару бити изграђено највише ветрогенератора (88), потписано више од стотину уговора о вишегодишњем закупу земљишта.
„Хектар пољопривредног земљишта у Алибунару се издаје по цени од око 300 евра годишње, а странци су за четвртину хектра плаћали 1.500 евра, с тим што власници могу да користе остатак оранице“, објашњава Предраг Белић, бивши председник општине, који је од почетка био укључен у те послове.
Захваљујући томе, у ту општину је „ушло“ око три и по милиона евра, а додатни приходи се очекују добијањем дела укупног годишњег профита ветроелектрана. Слично је и у осталим општинама.
У Алибунару од лане раде четири турбине које је белгијска фирма „Елисио“ подигла тик уз међународни пут Београд — Вршац — Темишвар. За септембар је најављено пуштање у рад још 21 турбине истог инвеститора. Ускоро би и белгијско-холандска компанија „Виндвижн“ требало да почне подизање 58 турбина, а „Балкан електрик“ пет. У суседној општини Ковин, Арапи увелико дижу ветропарк „Чибук 1“, са предвиђених 57 турбина које ће коштати 290 милиона евра.
Новости