„Сматрамо да је за жаљење решење Савета Европске уније усвојено 30. јула ове године о продужењу нелегитимних унилатералних ограничења ЕУ на више руских компанија које су учествовале у изградњи Керчког моста“, наводи се у саопштењу Министарства.
Министарство спољних послова је напоменуло да су ти поступци покушај мешања у унутрашње послове Русије.
„Разлог који је Брисел одабрао за још једно мешање у унутрашње послове наше земље је дубоко симболичан. Већ дуги низ година високи званичници ЕУ су чињеницу да је она помогла европским народима да ’граде мостове, а не зидове‘ убрајали у бројне историјске заслуге европских интеграција“, истиче се у саопштењу.
„Жалосно је што је Европска унија променила своје слогане, подвргнувши критици, а затим и рестрикцијама грађевински пројекат који је буквално зацементирао везу Кримског полуострва са својом историјском домовином и постао споменик слободе и јединства руског народа“, истакло је Министарство спољних послова.
У саопштењу се говори да би „лажне оптужбе о ’изолацији полуострва‘ Европска унија требало да преусмери на своје штићенике у Кијеву.“
„Очекујемо да Европска унија коначно размисли о финансијској и цени имиџа због попустљивости према антируским каприцима кијевских власти. У Русији ради много компанија земаља-чланица ЕУ, укључујући и у грађевинском сектору, чији би интереси могли да претрпе губитке због нових санкција. Полазимо од чињенице да су заједнички интереси Русије и земаља ЕУ испуњени прагматичним и узајамно корисним радом заснованим на трезвеном препознавању постојеће реалности“, додаје се у саопштењу.
Мост који повезује Крим и Краснодарски крај је најдужи у Русији и његова дужина износи 19 километара. Друмски део моста је пуштен у саобраћај 16. маја.