Вулин у Русију долази на позив руског министра одбране Сергеја Шојгуа, са којим ће се током дана састати, а присуствоваће и финалној трци биатлона и свечаној церемонији затварања Војних игара.
Како је саопштило Министарство одбране Србије, Вулин и Шојгу разговараће о даљем унапређењу билатералне војне сарадње, а током посете Алабину српски министар ће обићи и припаднике Војске Србије, учеснике „Тенковског биатлона“.
На церемонији затварања, која ће уследити после финалне трке тенкиста, биће награђене најбоље репрезентације, а најављен је и концерт националних група и извођача земаља-учесница. Наступом Емира Кустурице и његовог бенда, Војне игре ће бити затворене.
Подсетимо, Међународне војне игре почеле су 28. јула, а у двонедељном такмичењу учествовало је више од пет хиљада војника, односно 189 екипа из 32 земље света. Војници су се такмичили у 28 дисциплина, које обухватају готово све конвенционалне родове војске.
Такмичења су истовремено одржана на територији седам држава — у Русији, Белорусији, Кини, Јерменији, Азербејџану, Казахстану и Ирану, а морски део такмичења је прошао у акваторији Каспијског и Источног кинеског мора.
Највише представника на Играма имала је Русија, која се такмичила у 27 дисциплина, затим Кина у 22, Казахстан и Иран у 17, Белорусија у 16, Узбекистан у 13, Венецуела у 9, Јужноафричка Република у 7… Србија се такмичила у три дисциплине: „Тенковски биатлон“, „Инжињеријска формула“ и „Снајперска граница“.
Према досадашњим резултатима такмичења, Русија је освојила највише медаља, и то 18 златних, пет сребрених и две бронзане, а очекује се да ће се и ове године, као и свих претходних, попети на победничко постоље „Тенковског биатлона“.
Кина је на другом месту, а освојила је 4 прва места, 14 других и 4 трећа места, а затим следи Казахстан, који је заузео 4 прва, 4 друга и 4 трећа места. Даље за лидерима на табели следе: Белорусија, Иран, Узбекистан, Венецуела, Египат, Азербејџан, Јерменија, Сирија, Србија.
Током „војне Олимпијаде“ коришћено је више од хиљаду јединица војне и специјалне технике, већином руске производње, док је око 400 јединица било стране производње.
Такође, у оквиру „Тенковског биатлона“ коришћено је више од 100 руских тенкова Т72Б3; у главном авијационом такмичењу „Авијадартс“ учествовало је више од 60 авиона и хеликоптера, од којих су 21 авион и 15 хеликоптера били руски, док је 20 авиона и 15 хеликоптера било из Кине, Белорусије и Казахстана.
У такмичењу „Каспијски дерби“ коришћени су руски мали артиљеријски бродови „Волгодонск“ и „Махачкала“, а такође и азербејџански патролни брод „Г-124“, казахстански ракетни артиљеријски брод „Монгистау“ и два иранска ракетна чамца — „Пејкан“ и „Џоушан“.
За одржавање и ремонт технике у исправном стању за време трајања Игара било је ангажовано више од 50 техничких група, као и бројни стручњаци из одбрамбене индустрије.
Учесници и гости такмичења су констатовали да ове војне игре јачају поверење, пријатељство и братство међу војскама разних земаља и учвршћују сарадњу међу војним ресорима, а такође доприносе размени искустава између војски.
Међународне војне игре су и у фокусу страних, посебно западних медија, који помно прате све што има везе са руским Оружаним снагама и одбрамбеном индустријом те земље, а нарочито након великих успеха руске армије у борби против тероризма у Сирији.
Неки западни медији „војну Олимпијаду“ виде као демонстрацију војне моћи Русије, њене армије и технике, док други сматрају да Игре показују отвореност Русије према свету.
Прве Међународне војне игре организоване су 2015. године на иницијативу руског министра одбране Сергеја Шојгуа и спадају међу највећа и најбоље организована војно-спортска такмичења на свету.
Током одржавања Игара, ова војна такмичења на територији Русије и других земаља пратило је око пола милиона људи.