„Председник Вучић и ја смо разговарали и стално разговарамо са руским званичницима. Ми ништа не радимо иза леђа нашем главном стратешком партнеру, земљи која нам даје највећу подршку. С друге стране, то је тема о којој се разговара са најважнијим земљама без обзира што ЕУ води дијалог. Нема трајног решења без учешћа и других земаља“, одговорио је Дачић на питања новинара да ли је Београд изнео Русији и САД идеју о разграничењу и да ли је тражио подршку за њу.
Дачић, који се данас у башти хотела Москва састао са портпаролком Министарства спољних послова Русије Маријом Захаровом пред њен повратак у земљу, навео је да је Београд отворен за дијалог и налажење трајног решења за питање КиМ и додао да ће то бити тема свих састанака у септембру, али и сада у августу.
„Август одавно већ, барем за нас овде у Србији, није месец одмора“, каже Дачић и наводи да су САД отворене да се о свему разговара, укључујући и идеју разграничења.
Истина је да је дошло до промене америчког става кад је реч о томе да се ипак отвори могућност да се и даље води дијалог о налажењу трајног решења за проблем Косова, истиче српски министар.
Подсетио је да је до сада став САД био пре свега фиксиран на то да је то већ све завршено и на изјаву саветника америчког председника да се спољна политика САД руководила ауто пилотом који је одавно постављен, преноси Танјуг.
„Сада се то променило доласком нове администрације. Они не преферирају сада, нити предлажу неко решење, али отварају могућност да се у непосредном дијалогу Београда и Приштине дође до обострано прихватљивог решења и то је све“, каже Дачић.
Додаје да је то и довољно да се ипак отворе врата за дијалог.
„Као што знате, ми никада не можемо да признамо једнострани акт Приштине, што значи да уколико желе да се настави дијалог о трајном решењу, ми стојимо на располагању“, каже Дачић и додаје да Приштина мисли да се ништа није променило.
Оно што је ново јесте да и многе земље у Европи и САД увиђају да ипак то питање није решено и истиче да Београд наставља борбу за одбрану територијалног интегритета и суверенитета и разговоре са земљама да наставе са повлачењем признања Косова, каже Дачић.
„Против смо учлањења Косова у међународне организације док се не реши питање статуса и отворени смо за дијалог. Ако нема дијалога ми никад нећемо признати независност Косова, једнострани акт који су они донели", наглашава шеф српске дипломатије.
Упитан да прокоментарише изјаву председника Републике Српске Милорада Додика да Србија треба да тражи север Косова, односно интегрише у свој састав четири општине на северу покрајине, Дачић је рекао да о томе прича већ 10 година.
„Немојте ви мене сада да питате нешто што ја причам већ 10 година. Сад испада да је сада ново то што је неко рекао. Па ја то причам 10 година! Немојте мене да питате да ја то коментаришем. Мени је драго, после свих напада које сам доживљавао свих ових 10 година, да и други тако мисле“, каже Дачић.