Он је у интервјуу за „Блиц“ рекао да ако постоји дијалог који се односи на фундаментална питања, које обе стране имају и које имају различито мишљење, постоје индивидуалне групе са обе стране, које се не слажу са лидерима у напретку мирног дијалога, што понекад може да доведе до немира.
Фого је поручио да људи треба да искористе свој глас и глас на изборима да искажу своје мишљење и да не прибегавају насиљу на улицама и поручио онима који желе мир, да ће НАТО бити ту да помогне уколико се то од њега тражи, а осталима који имају „задње намере“, да ће „бити ту уколико је потребно“.
Фого је подсетио да је Кфор део НАТО-а и да има мандат да делује као трећа инстанца на КиМ, након косовских институција, полиције и Еулекса, а у складу са Резолуцијом 1244 СБ УН, која предвиђа да та организација одржава безбедно окружење и слободу кретања, преноси Танјуг.
„То радимо врло добро и немам сумње да ћемо наставити, без обзира на све будуће изазове који могу да произађу из овог дијалога у наредних неколико месеци“, рекао је Фого.
Упитан да каже шта би се десило уколико би дошло до конфликта око границе, будући да Албанија која је чланица НАТО заговара брисање границе између те земље и Косова, Фого истиче да су границе зацртане међународним споразумом, као и да за одржавање безбедног окружења нису задужени само НАТО и Кфор, већ и Војска Србије, са којом те организације имају добре односе.
„Лично имам веома добре односе са начелником Генералштаба ВС генералом Љубишом Диковићем и знам да скоро свакодневно разговара са командантом Кфора, генералом Салватореом Куочијем, и ту нема другог интереса осим одржавања мира и стабилности у региону. Дакле, постоје две стране границе, обе су одговорне за мир и немам нека друга очекивања, без обзира на било које неслагање у политичком дијалогу“, рекао је Фого.
Говорећи о изјавама појединих НАТО генерала, да Србија и Република Српска представљају претњу за ту организацију због руског утицаја, Фого је рекао да није на њему да говори како ће Србија бирати пријатеље и да она самостално одлучује са ким жели да сарађује.
„Ваша земља је са многима успоставила билатералну и мултилатералну сарадњу. Сарађује са САД, са НАТО као институцијом, и Србија је ту дала јасно до знања да неће у овом тренутку тражити чланство, иако је чланица Партнерства за мир и истовремено одржава добре односе са Русијом“, навео је Фого.
Он је, говорећи о променама на КИМ, рекао да је позитивно што млади људи имају ентузијазам о мирној будућности, а да је негативно што су стављене бетонске баријере на мост у Косовској Митровици.
„Како ћемо решити несугласице блокадом моста?“, упитао је Фого, командант Команде здружених снага НАТО-а у Напуљу, главнокомандујуће базе за Западни Балкан, Северну Африку и Блиски исток.