У последњим догађајима у Сирији, у којима власти предвођене председником Башаром ел Асадом настоје да сруше и последње упориште побуњеника и терориста, Европа не игра никакву улогу, што и представља својеврсно стратешко понижење за међународну политику Брисела, оцењује новинар тог немачког листа Николас Бусе.
Како тврди, „сиријска трагедија се ближи свом тужном крају“, пре свега ако се сагледа из војног угла — напад на Идлиб би могао да буде спроведен веома убрзо и то таквом жестином, да би могла да се створи нова хуманитарна катастрофа која би покренула нови талас избеглиштва.
Сирија се, међутим, не обазире на позиве турског председника Реџепа Тајипа Ердогана, који је рекао да проблем Идлиба треба решавати дипломатским путем, јер би свака војна акција подразумевала управо нови талас избеглица, док Турска, како тврди Ердоган, више није у стању да их прихвата.
„Епилог седмогодишњег грађанског рата, у којем је страдало неколико стотина хиљада људи, а милиони остали без својих кућа, само говори о томе да се ништа неће променити и да ће диктатор поново успоставити контролу над целокупном територијом“, оцењује Бусе, али и истиче да је ситуација са другим играчима након свих ових дешавања далеко другачија.
Бусе поручује и да не треба занемарити улог Ирана у целокупној ситуацији у Сирији — ако је Русија својим залагањима на Блиском истоку добила своје ново утврђење, Иран је успео да направи копнени коридор до израелске границе.
Када је реч о Западу, једини позитивни резултат седмогодишњег рата је уништење ДАЕШ-а, јер је тај успех остварен искључиво захваљујући Асаду, а не напорима Европе и њених савезника.
Не треба занемарити ни чињеницу да западне силе активно довлаче своје снаге у Сирију, а ту се пре свега мисли на Америку, док се из Немачке и Француске све више могу чути упозорења да уколико сиријске власти употребе хемијско оружје, одговор може уследити изузетно брзо.
Наиме, немачка министарка одбране Урсула фон дер Лејен је наложила да се размотри питање могућег учешћа Немачке у нападу Алијансе на владине снаге, а исто је учинила и њена француска колегиница Флоранс Парли, која је додала да ће Француска учинити све како би зауставила „потенцијални масакр“ у случају да Дамаск „пређе црвену линију“.
Иако цео Запад бруји о томе да сиријске власти намеравају да искористе хемијско оружје у Идлибу, Русија тврди да је по среди намештаљка, те да управо терористи припремају провокацију у Идлибу са коришћењем хемијског оружја како би и иницирали ову операцију напада на положаје сиријске војске.
Управо тим поводом је и организован трилатерални самит председника Русије, Турске и Ирана, на којем је Путин рекао да је главни задатак да се милитанти и терористи избаце из Идлиба, јер управо они и представљају највећу претњу по цивиле у том региону Сирије.
„Наш заједнички и безусловни приоритет је коначна ликвидација тероризма у Сирији“, нагласио је тада Путин.