Индијски експерт и председник истраживачког фонда „Обсервер“ Самир Саран изјавио је на маргинама Источног економског форума у Владивостоку да Индија неће дозволити Америци да утиче на њихову одлуку, нити да се меша у руско-индијске односе.
„Мислим да овде нема никаквих проблема. У последњих неколико година Русија је наш најпоузданији и најстабилнији партнер, и тако ће остати. Нећемо дозволити да наши односи са неком трећом земљом утичу на то партнерство. Имамо одличну сарадњу са Русијом у одбрамбеној индустрији, као и у политичкој сфери. Имамо независно партнерство и са Русијом и са САД, па не би требало покушавати да се то или неко друго питање решава на рачун слабљења односа са другим земљама. Због тога, ми ћемо наставити да развијамо наше партнерство са Русијом у области одбрамбене индустрије. За нас су веома важни ти уговори и ни у ком случају нећемо дозволити да, на пример, САД на било који начин утичу на ову ситуацију и стављају вето на наше пројекте“, истакао је експерт.
Вашингтон је донео закон према коме САД могу да уведу санкције трећим државама због куповине руског оружја, мада Пентагон може да направи изузетке за одређене земље. Стејт департмент је раније тврдио да је убедио низ земаља да одустану од уговора са Русијом, чија укупна вредност износи неколико милијарди долара.
Међутим, индијски медији тврде да америчке мере „не раде“ и да ниједна држава, без обзира на све америчке претње, није одустала од партнерства са Русијом по питању куповине савременог оружја. Као пример, наводи се чврст став Турске, која не одустаје од идеје да појача свој арсенал руским ракетним ПВО системима.
Русија и Индија су усагласиле услове испоручивања С-400 за цену од шест милијарди долара у мају ове године, а испоруке би требало би да почну 2020. године.
Поред Индије и Турске, која је већ дала и аванс, за руски систем С-400 заинтересовани су Саудијска Арабија, Иран, па чак и Вијетнам.