„Данас је председник потписао нови извршни указ којим је овластио Стејт департмент да примени одређене санкције. Државни секретар САД је предузео две мере: додао је 33 физичка лица на списак посебних категорија грађана и забрањених лица која делују у име руског одбрамбеног или обавештајног сектора“, истакао је званичник.
Представник администрације објаснио је да то не значи увођење санкција директно против тих особа, али то намеће ограничења на сарадњу са њима.
На „црном списку“ налази се 27 држављана Русије. Санкције се уводе против приватне војне компаније „Вагнер“, „Оборонологистике“ и Комсомољске фабрике авиона „Гагарин“ која производи авионе Су.
Осим тога, ограничења се намећу запосленима у Министарству одбране Кине и компанији „Рособоронекспорт“.
„Предузимамо ове кораке зато што је Кина радила са Русијом на набавци војних авиона ’сухој‘, конкретно Су-35, у децембру 2017. године, након што су санкције већ ступиле на снагу. То се такође односи и на испоруке система С-400 који су набављени у јануару ове године“, истакао је званичник.
Он је додао да су „санкције усмерене против Русије и нису усмерене против одбрамбених способности других земаља“.
Председник САД Доналд Трамп је 2. августа потписао закон који предвиђа проширење секторалних санкција против руске економије. Конкретно, максималан рок за финансирање руских банака под америчким санкцијама биће смањен на 14 дана, а за нафтна и гасна предузећа до 60 дана (сада је 30 и 90 дана респективно).
Закон такође предвиђа да шеф државе може да уводи санкције лицима која у изградњу руских извозних цевовода улажу више од пет милиона долара годишње или једну милијарду долара једнократно. Осим тога, санкције ће моћи да буду уведене за пружање услуга, технологија и информационе подршке при изградњи и модернизацији руских извозних цевовода, укључујући и постојеће. При томе се у закону посебно наводи да ће САД наставити да се супротстављају пројекту „Северни ток 2“.