Према његовим речима, већ одавно је познато ко предузима покушаје хакерских напада по целом свету и Данска мора да од стратегије одбране пређе на напад, изјавио је Хадер у интервјуу за радио „Данмаркс“.
„Постоји, на пример, група ’Фенси бер‘. Она је блиско повезана са руском војном обавештајном службом. Она се мешала у америчке изборе, тако да прво треба хаковати њену базу“, истакао је Хадер.
Он је додао да потпуно верује закључцима америчких обавештајних служби, које су наводно утврдиле да „Фенси бер“ спонзорише руска влада.
„Руси уверавају да немају никакве везе са тим, кажу да је то приватна група. Али сви знају да они заправо раде за руску војно-обавештајну службу. Морамо да покажемо да ми нисмо жртве“, нагласио је Хадер.
Међутим, дански парламентарац је додао да је неопходно пажљиво предузимати ове потезе, а развој конкретних метода треба да се повери квалификованим стручњацима.
„Хаковање свих одреда ко нас напада није безбедно. Могу само као парламентарац да изјавим: морамо да кренемо на напад, морамо да се сами позабавимо хакерисањем. На стручњацима остаје какве ће тачно мере бити предузете. Али морамо бити пажљиви, морамо деловати паметно“, рекао је Хадер додајући да Данска има сва потребна средства за такве акције, али само недостаје политичко решење.
Ипак, Хадерове изјаве изазвале су различиту реакцију у данском парламенту. На пример, представник Данске народне странке за питања одбране Сорен Есперсен није био одушевљен таквом иницијативом, рекавши да се Хадер меша у туђе послове.
Представник Социјал-демократске партије Хенрик Дам Кристенсен признао је да Данска „не треба вечно да зарива главу у песак“, али је позвао да се добро промисли о таквим акцијама, јер ће „земља од офанзивних кампања у сајбер-простору само изгубити“.