„Мислим да није потребно истог тренутка реаговати на неке ствари које некако могу да погоршају ситуацију, али, наравно, увек треба реаговати и штитити своје интересе. Ми то радимо — и Кина и Русија“, одговорио је Путин на питање учесника дискусије из Кине како ће Русија реаговати на санкције против ње и какав савет би председник могао да дâ Кини, против које се води трговински рат.
Онај ко иницира трговинске ратове и санкције, сам од њих страдава, додао је он.
Русија засад неће укидати узвратне мере на западне санкције. Што дуже буду остајале санкције, веће су шансе за оне који су напустили руско тржиште да се на њега не врате, истакао је Путин.
„Данас морамо да стварамо конкуренцију између домаћих произвођача. Томе ћемо стремити на сваки могући начин. А износ подршке пољопривреди неће се смањивати, наставићемо (да подржавамо реципрочне мере)“, објаснио је руски председник.
Русија не види никакве знаке скорог укидања антируских санкција, навео је он. Што се тиче санкција и последица, „ми засад не видимо да ће нешто укидати, па можете мирно да спавате. То је прво, а као друго — што дуже то буде трајало, мање су шансе за оне који су отишли са нашег тржишта да се на њега врате“, закључио је Путин.
О дедоларизацији
Путин сматра да САД секу грану на којој седе, подвргавајући сумњи долар као универзално платежно средство и једину резервну валуту.
„Недавно сам говорио да наши амерички пријатељи секу грану на којој седе, зато што доводе у питање поузданост долара као универзалног инструмента у међународним плаћањима. То је, понављам, по мом мишљењу типична грешка царства. Зашто? Зато што царство увек мисли да може да дозволи неке грешке, може да има неке трошкове, јер је његова моћ таква да то ништа не значи“, објаснио је Путин.
„Али број ових трошкова и грешака расте и долази време када више неће моћи да се изађе на крај у области безбедности или економије. По свему судећи, наши амерички пријатељи се тако и понашају. Они подривају поверење у долар као универзалног платежног инструмента, као једина светска резервне валуте. И, наравно, сви су почели да размишљају (о преласку на плаћања у националним валутама)“, додао је руски председник.
Он је нагласио да земље Европске уније желе да тргују са Ираном. „У сваком случају ће неко отићи (због санкција САД земљама које послују са Ираном). Они који нису везани за америчко тржиште ће са задовољством наставити тамо да раде. Морамо да обезбедимо плаћања и због тога се смишља нешто друго осим СВИФТ-а. Због тога се све више прелази на плаћања у националним валутама“, прецизирао је Путин.
„Русија ће се кретати ка дедоларизацији економије, али не да би подривала ову валуту, већ због сопствене безбедности, јер нам стално уводе неке санкције… Не дају нам могућност да радимо у доларима“, закључио је руски председник.