Лавров је нагласио да Москва више година слуша оптужбе да је Русија тестирала ракету коју обично називају 9М729, а која је забрањена Споразумом о ликвидацији ракета средњег и малог домета. Министар је истакао да САД у почетку нису именовале тип ракете о којој се ради. Шеф руске дипломатије је рекао да је Русија тражила да јој се дају конкретни докази, на шта су Американци прво дали само број ракете, а затим су поменули два тестирања, датуме њиховог одржавања и полигон на којем се то десило — Капустин Јар.
„Пре недељу дана, а свега неколико дана пре него што су САД најавиле да ће се повући из нуклеарног споразума, Американци су преко Амбасаде у Москви послали Министарству спољних послова Русије обимну листу питања о томе шта их брине. Ми смо предали тај списак Министарству одбране Русије и другим ресорима који треба да анализирају те замерке. Почели смо да радимо на припреми одговора“, рекао је Лавров.
Он је рекао и да је саветник председника САД за националну безбедност Џон Болтон током састанак у Москви почетком недеље дао на знање да изласком из Споразума САД желе да компензују постојање ракета средњег и малог домета које имају азијске земље.
„Као што знате, Вашингтон је још пре Болтонове посете објавио да намерава да изађе из тог споразума. У америчким саопштењима директно се помињала Кина“, подсетио је дипломата.
Лавров је додао да САД желе да анимирају Кину, Индију, Пакистан и Иран да се придруже Споразуму.