„Ми не само да имамо неке сумње у њихов однос, већ њихов закон који се зове Закон о подршци Украјини, усвојен 2015. године. У складу са тим, Стејт департменту је наложено да троши 20 милиона долара годишње како би промовисао демократију у Русији, укључујући и финансирање руских НВО које се залажу за ’демократизацију‘ свих области живота. Све организације које добијају финансије по овом закону сада се проверавају. Наравно, ако ове донације иду на оно што је написано у Закону, односно на ’промовисање демократије‘ у Русији, то значи промену унутрашње политике земље“, објаснио је Лавров у интервјуу за телевизију „Русија 1“.
Притом, америчке дипломате су „више пута примећене на јавним догађајима опозиције, укључујући и несистемску, са паролама промене режима“.
„Све ово су наше америчке колеге пробале и покушавају да претворе у шалу. Говоре да се односи нормализују и да ће ’све бити у реду‘, али нема никакве реакције на чињенице мешања“, додао је Лавров.
Коментаришући антируско расположење у Сједињеним Америчким Државама, Лавров је истакао да се лажним оптужбама и лажним вестима о Русији грађанима ове земље намеће агресивни став. Међутим, у америчком друштву нема потребе за русофобијом, сигуран је шеф руске дипломатије.
„Све више се схвата да је то апсолутно вештачки подгреван притисак и да је са Русијом најбоље да се једноставно поштено равноправно договара — није потребно да будемо пријатељи, ми се не намећемо за пријатеља“, додао је Лавров.
Још почетком маја ове године, Лавров је изјавио да Москва жели да успостави нормалне, предвидиве и пријатељске односе са Вашингтоном, али се засад „ситуација и даље погоршава“ због русофобичних ставова у америчком естаблишменту.