Заменик председника одбора за одбрану Државне думе Русије, Александар Шерин, сматра да је таква изјава дата како би се погоршала ситуација лобирањем интереса компанија.
„Заправо сав притисак у Америци на крају се завршава новцем“, рекао је посланик за Спутњик.
„Ескалација страха“
Члан међународног одбора Савета Федерације Русије, Олег Морозов, је са своје стране истакао да генерал НАТО-а покушава да изазове страх код Европљана и, као резултат тога, повећа финансирање алијансе.
„Такве изјаве имају два циља: први је да се читавом свету сигнализира да је Русија агресивна и да може да започне прави рат у Европи. Ескалација страха“, рекао је Морозов за Спутњик.
Други циљ је, према његовим речима, да се Европљанима каже да су беспомоћни пред „потенцијалним агресором“ и да се за „безбедност“ мора платити.
„У стварности, транспорт војне технике је десето и решиво питање. Практично све европске земље НАТО-а, укључујући и на нашим границама, имају војну технику НАТО-а на својој територији. Питање је неколико дана да се овај потенцијал повећа у савременим условима“, закључио је Морозов.
Пропагандна кампања
Заменик председавајућег одбора за одбрану и безбедност Државне думе Јуриј Швиткин изразио је жаљење због још једног „круга пропагандне кампање“ према Русији. Швиткин је нагласио да Русија никада није водила политику конфронтације, али управо у то покушава да је неосновано окриви Запад.
Руска страна се увек залагала за рад на конструктивној основи, узимајући у обзир националне интересе свих земаља, додао је он.
„Препоручио бих им да обрате пажњу на стање ствари у својим земљама, а не да без икаквог разлога праве непријатеља од Русије“, нагласио је он.
Изјаве о „руској претњи“ периодично долазе из уста западних политичара, најчешће из балтичких земаља и Пољске. При томе је Москва више пута нагласила да никада неће нападати ниједну земљу НАТО-а.
Према речима министра спољних послова Русије Сергеја Лаврова, НАТО добро зна да Русија нема планове да било кога напада, већ једноставно користи прилику да распореди више технике и батаљона близу руских граница.
Раније је начелник Међународног војног штаба НАТО-а генерал-пуковник Јан Брукс изјавио да би се у случају сукоба са Русијом европске земље-учеснице НАТО-а суочиле са озбиљним проблемима у транспорту војне технике и контингента.