„Америка је хтела да сведе продају иранске нафте на нулу, али ми ћемо наставити да је продајемо“, рекао је Рохани на састанку са економистима.
Ирански председник рекао је да ће земља осујетити план Вашингтона да санкционише његов енергетски и банкарски сектор.
У понедељак, 5. новембра, ступиле су на снагу америчке санкције против Ирана. Санкције ће покривати извоз нафте. Вашингтон је изјавио да му је циљ да сведе извоз иранске нафте на нулу и апеловао на своје купце да одустану од такве куповине.
Раније је државни секретар САД Мајк Помпео упозорио да компаније из ЕУ након увођења нових америчких акција против Техерана неће моћи истовремено да раде на иранском и америчком тржишту.
„Нећемо дозволити европским компанијама да раде и са САД и са Ираном“, рекао је Помпео телевизији Си-Би-Ес.
Он је додао да је на листу санкција стављено више од 600 лица и компанија. Они који наставе да послују са њима ризикују да потпадну под секундарне санкције САД.
Према његовим речима, ограничења „треба да утичу на понашање иранског режима“. Он је такође нагласио да су санкције већ имале „огроман утицај“ на иранску економију, с обзиром на то да су европски партнери унапред почели да повлаче свој бизнис из ове земље.
Амерички председник Доналд Трамп објавио је у мају да се Вашингтон повлачи из споразума о нуклеарном програму са Ираном. Он је такође саопштио да поново уводи све санкције против Ирана, укључујући и секундарне, односно против других земаља које послују са Ираном. Сједињене Америчке Државе поново су увеле део санкција Ирану 7. августа.