„У војној стратегији не постоји појам нулте вероватноће. Не можемо да кажемо да је ова вероватноћа сведена на нулу“, одговорио је Хасан на питање о вероватноћи нових напада Израела на Сирију након испоруке С-300.
„Зато што говоримо о отвореном небу, проширеним границама, различитим технологијама… Зато не могу да кажем да на крају тога неће бити, али вероватноћа постизања циљева ове агресије сведена је на минимум“, истакао је Хасан.
Он је напоменуо да се током сиријског рата испољио један од његових аспеката — такмичење, између осталог, руске војне индустрије и „америчко-атлантске“.
Сиријски генерал је објаснио и да Турска намерно одлаже повратак провинције Идлиб под контролу сиријске државе, али да ће се то у сваком случају десити.
Хасан је подсетио да су три зоне деескалације, створене у оквиру процеса решавања кризе у Астани, враћене под контролу сиријске државе.
„Са становишта логике и научног приступа стварности доказано је да Идлиб неће бити изузетак у пуном смислу те речи. Турска може да одлаже рокове, може да маневрише… Међутим, у сваком случају, упркос чињеници да је Турска испостава НАТО-а, судбина Идлиба и остатка сиријских територија ће бити иста — сви ће се вратити у окриље домовине, очишћени и ослобођени од тероризма, његових покровитеља и структуре“, нагласио је Хасан.
Хасан је напоменуо да се у случају три зоне деескалације показала координација руске дипломатије и војних операција сиријске војске.
Према руско-турском меморандуму потписаном у Сочију 17. септембра, након преговора председника Русије и Турске, до 15. октобра је требало да се формира демилитаризована зона дубине 15-20 километара у Идлибу. Међутим, Турска је затражила додатно време и одлагање почетка заједничких патрола у Идлибу због немогућности да гарантује услове безбедности са своје стране.
Сиријске власти ће поново преузети контролу над окупираним Африном политичким методама, а уколико оне не прораде, војска ће применити силу, додао је сиријски генерал.
„Сиријци ће успешно повратити Африн, и не само Африн, под контролу државе, било кроз одличан политички процес или процес поравнања. А ако на крају не буде таквих опција, војска неће седети скрштених руку када ситуација зађе у ћорсокак“, истакао је Хасан.
Он је нагласио да је улазак Турске у Африн у супротности са међународним правом. Хасан је скренуо пажњу на чињеницу да је Турска обезбедила прилив великог броја терориста преко своје границе с Сиријом.
Генералштаб Турске објавио је 20. јануара почетак операције „Маслинова гранчица“ против курдских снага у сиријској области Африн. Заједно са турским снагама у операцији учествују борци Слободне сиријске армије. Дамаск је осудио турску инвазију и оптужио је да подржава терористе. Кремљ је позвао све стране да покажу уздржаност и поштују територијални интегритет Сирије.
Хасан је објаснио да сиријске власти намеравају да поврате све територије које се налазе по окупацијом турских, америчких и других снага.
„Они који сматрају да ће Сирија оставити и педаљ своје земље под контролом турских, америчких или неких других снага, треба поново да размисле“, истакао је Хасан.
Он је додао да постоји неколико начина за повратак територије: Сирија може да поврати територију или преко процеса мировног поравнања или да примени силу у случају неуспеха политичких метода.
Коментаришући присуство САД у Сирији, Хасан је навео да САД и њени савезници, уместо да се боре против терориста у Сирији, они их подржавају.
„Ова коалиција руководи ДАЕШ-ом и контролише њихову активност. Управо она им распоређује задатке по групама, односно даје улоге, ни мање ни више… Чињеница која је доказана читавом свету је да се Сједињене Америчке Државе и њихове присталице не боре против тероризма, већ се само претварају да се боре против њих, саме или преко Сиријских демократских снага“, констатовао је Хасан.
Као доказ за то, генерал је назвао саопштења да су лидери ДАЕШ-а више пута извожени из ратних области на безбедна места америчким авионима и хеликоптерима.