На данашњем гласању у скупштини светске организације, резолуција, која нема обавезујући карактер, добила је 151 глас, док су против биле само две државе, Израел и САД, које су досад у гласању о том питању увек биле уздржане.
Израел, који је лобирао код администрације председника Доналда Трампа и у Конгресу да се призна његов суверенитет над Голанском висоравни коју је окупирао у шестодневном рату 1967. године, захвалио је САД на подршци, а посебно амбасадорки у УН Ники Хејли, преноси Танјуг.
Вашингтон је саопштио да је гласао против резолуције јер је „екстремно усмерена против Израела“.
У саопштењу за штампу, Ники Хејли, која ускоро напушта функцију, навела је да САД „више неће бити уздржане на бескорисним годишњим гласањима у УН о Голанској висоравни“.
Како преноси израелски лист, САД сматрају да је резолуциуја „усмерена против Израела“ и у светлу актуелних тензија на сиријској граници, нема оправдања да се овај корак подржи.
У америчком саопштењу се осуђују злочини сиријског режима и иранско присуство у Сирији, за које се каже да је „главна претња међународној безбедности“, и додаје да су „Исламска држава и друге терористичке групе и даље присутне у Сирији“.
„Ова резолуција не доприноси томе да сукобљене стране приближе мировно споразуму. САД ће гласати против“, закључује се у америчком саопштењу које преноси „Јерусалим пост“.
Израелски министар за стратешка питања Гилад Ердан изјавио је да је „Голан део Израела и да ће то увек бити“.
„Нема нормалне особе која може да помисли да ће Голан бити враћен убици Асаду и иранском режиму, који настоји да успостави ’сиријски Хезболах‘ у региону“, написао је Ердан на Твитеру, преноси израелски лист.