Дачић је рекао да је ситуација тешка јер су, каже, мере донете да би се испровоцирала тешка политичка ситуација и реакције, као и да би се принудила међународна заједница да прихвати све њихове захтеве.
„Ово није проба за Србију, него за ЕУ, међународне организације, али и за велике силе. Они (Приштина) не иду ни у ’тоалет‘ ако не питају неког са Запада“, рекао је Дачић за ТВ Пинк.
То је акт непријатељства, додао је.
Приштина, према Дачићевој оцени, има стратегију на коју су навикли, а то је да доведу западне земље пред свршен чин и да својим једностраним актима доведу до такве ситуације, да извуку највише што могу, јер им се, како истиче, жури.
„Не могу да уђу у међународне организације, неће добити визну либерализацију, не могу да натерају Србију да призна Косово, а смањује се број земаља које су их признале. Пре три године фалило им је осам гласова да добију двотрећинску подршку у Интерполу, а данас 36 гласова. У целој тој ситуацији на делу су претње и примена силе“, истакао је министар.
Каже и да политика некажњавања Косова доводи до тога да они „са десет одсто прелазе на сто одсто“.
Дачић је рекао како очекујемо да одговорност преузме међународна заједница и навео да је у питању њен кредибилитет. Како је нагласио, то што је предузела Приштина је мера очајника који нема шта више да предузме — то нису мере, него објављивање рата Србији на економском плану.
Поручио је и да је јасно да су после гласања у Интерполу сви добили поруку да се ништа не може урадити без разговора са Србијом.
Према његовим речима, председник Србије је спреман за наставак дијалога, али се поставља питање о чему уопште да се прича у овим условима.
Министар спољних послова је рекао и да се може замислити шта би било када би Србија увела некоме такве таксе, рецимо Хрватској од 100 одсто, и додао да би реаговао и Савет безбедности УН.
Дачић је присуствовао састанку у Председништву Србије, где се шеф државе Александар Вучић састао најпре са амбасадорима Русије и Кине, а потом и са амбасадорима земаља Квинте, пренео је Танјуг.
Председник Вучић је, каже Дачић, сазвао састанке да би упознао амбасадоре са тежином ситуације и мерама из Приштине против Србије за које, како додаје, нико не може да каже да спадају у ред економских мера.