Члан Комитета Савета федерације за одбрану и безбедност Франц Клинцевич каже да се предлог да Русија обнови услове за употребу нуклеарног оружја може посматрати као сигнал низу земаља одговорних за изградњу америчких војних база у Источној Европи и на постсовјетском простору.
Он је подсетио да се много тога променило од времена када су усвојене претходне основе политике Русије у области нуклеарног обуздавања. Према његовим речима, променила се реторика у свету, а на постсовјетском простору и у Источној Европи појавило се осам војних база.
Клинцевич је нагласио да је појава америчких војних база на постсовјетском простору „усмерена на стварање претње“ за Русију.
„Те земље морају да схвате да нећемо просто то гледати кроз прсте. Реаговаћемо“, рекао је сенатор.
Политички аналитичар, заменик директора Института за историју и политику Московског државног педагошког универзитета Владимир Шаповалов, такође сматра да је неопходно прецизирати услове коришћења нуклеарног оружја у тренутним условима.
„Без сумње, ситуација је прилично забрињавајућа и алармантна. С једне стране, расту претње које имају војнополитички карактер, па се од западних политичара непрестано чују изјаве уперене против Русије, а с друге стране, говори се о новим војним технологијама, које шире могуће поље војних претњи. У овом тренутку, Русија је прилично заштићена и делује у оквирима постојећих споразума, укључујући и оне који се односе на нуклеарно оружје, што је створило одређене гаранције мира и безбедности. Али свет се мења…“, каже Шаповалов за Спутњик.
Руски војни експерти објашњавају да је тренутно у војној доктрини Русије поступак употребе нуклеарног оружја дефинисан на следећи начин: Русија задржава право употребе нуклеарног оружја као одговор на употребу нуклеарног и другог оружја за масовно уништење против њега или његових савезника, а такође и у случају агресије против Руске Федерације уз употребу конвенционалног оружја, када је постојање државе доведено у питање.
Због тога, експерти сматрају да би текст војне доктрине у смислу употребе нуклеарног оружја требало дорадити.
„Појављују се нове врсте оружја, које се не могу приписати класичној тријади оружја за масовно уништење, створеног у 20. веку. Ове нове врсте оружја диктирају потребу прилагођавања на нове претње: очигледно је да Русија мора имати те нове врсте оружја у свом арсеналу и, с друге стране, концептуално предвидети нове претње и створити систем безбедности који би у потпуности узео у обзир слику тих претњи које се мењају. Зато је свакако оправдана забринутост, а очигледно је неопходно да наша земља сагледа ситуацију, па и да у концептуалне документе укључи могућности које потпуно осигуравају безбедност земље у новим условима“, рекао је Владимир Шаповалов.
Дискусија на ову тему повела се у руској јавности након што је ове недеље Савет Федерације предложио Савету за безбедност Русије да припреми нову верзију „Основа политике Руске Федерације у области нуклеарног обуздавања“, која прописује услове употребе нуклеарног оружја.
Препоруке су разрадили чланови Комитета за одбрану и безбедност заједно са представницима Министарства одбране, Генералштаба и Савета безбедности.
Затражено је да се припреми нова верзија политике нуклеарног одвраћања, којом се дефинишу услови коришћења таквог оружја, као и одговора у случају да непријатељ користи хиперсонично оружје и друге видове стратешког ненуклеарног оружја.
Такође, истакнуто је да је неопходно израдити нацрт „Националне војне стратегије Русије“.
Подсетимо, руски председник Владимир Путин прошлог месеца је поручио да Русија не може бити иницијатор нуклеарног рата и да би нуклеарно оружје употребила само за одмазду због непријатељског ракетног напада, а не и за напад из предострожности.
Он је рекао да Русија никада неће довести свет до ивице кризе зарад остварења сопствених циљева, јер „погоршање ситуације и подстицање хистерије није руска метода“.
Ипак, руски председник је врло јасно послао и поруку потенцијалном агресору да неће добро проћи у случају напада на Русију.
„Агресор мора знати да је одмазда неизбежна. Биће уништен! Као жртве агресије, као мученици, ми ћемо ићи на небо, а они ће само умрети јер неће имати времена за покајање“, поручио је Путин.