Да ли бескрајна паљба Запада против Русије указује само на немоћ, како је то својевремено за Спутњик рекао Слободан Рељић, аутор књиге „Медији и Трећи светски рат“. А та паљба Запада против „руске пропаганде“ не престаје. Напротив.
Хакерска група „Анонимус“ објавила је материјале о британском пројекту названом „Иницијатива за интегритет“ (Integrity Initiative), који је покренут у јесен 2015, који финансира влада у Лондону, чији је главни циљ задатак одбити „руске пропагандне и информационе нападе“.
Ове године, британско Министарство иностраних послова потрошило је око два милиона фунти како би били одржани сви кластери. Буџет у 2017. години био је значајно мањи, чак за око пола милиона фунти. Пројекти се суфинансирају и средствима НАТО-а, али и из буџета земаља које у њему учествују. Позната је и методологија функционисања — формирати мрежу људи из политичких, војних, академских, стручних кругова који ће „анализирати примере дезинформација и указати на начине борбе против њих“. Пoље деловања су сва средства масовних комуникација.
Британске амбасаде су задужене за формирање мреже људи који ће деловати на сузбијању „руске пропаганде“, а да би неко постао учесник у пројекту треба да попуни образац, али и да назначи коју врсту активности у односу на Русију је намерен да предузме у циљу њеног дискредитовања. Изабрани ће за тај посао, наравно, бити плаћени.
Анонимус је, тако, објавио и списак имена, односно контаката „Иницијатива за интегритет“ у свакој од земаља. Задаци су описани у документима, а важну улогу у целом послу има и политичко крило НАТО-а.
Један од главних задатака је пронаћи Русе истомишљенике, укључујући и оне који долазе из редова опозиционих политичара. Они би, како се процењује, могли посебно да буду корисни због ресурса које имају, али и ауторитета, па би, како се надају у „Иницијатива за интегритет“, могли да „објасне“ Русима да је „све што говори Москва, а посебно о Украјини, лаж“. Аутори пројекта, притом, специјалне наде полажу у Московљане „који у највећој мери имају интелектуалце међу слушаоцима, читаоцима и корисницима интернета“.
Централни и највећи кластер пројекта налази се у самој Великој Британији и његов шеф је бивши саветник генералног секретара НАТО-а Крис Донели са платом од 8.100 фунти месечно. Међу његовим члановима је више од 20 имена аналитичара, публициста и новинара, а у првом реду је Вилијем Браудер, оснивач и власник инвестиционог фонда Ермитаж капитал, чији је адвокат био Сергеј Магнитски, који је умро током издржавања затворске казне у Москви. За Браудером, који живи у Лондону, Москва је расписала међународну потерницу, пошто га је 2013. заједно са Магнитским суд прогласио кривим за утају 522 милиона рубаља пореза.
На списку централног кластера је и више Руса који су се настанили у Великој Британији, попут војног аналитичара Игора Сјутјагина, који је део естаблишмента НАТО-а.
Чињеница да је ове године на супротстављање ширењу руске медијске слике у оквиру пројекта „Иницијатива за интегритет“ потрошено за четвртину више него у претходној, указује на то да је информатички поредак у коме се командује из Вашингтона или Лондона на издисају. Отуда и покушај да се парира пре свега великој гледаности руске телевизије „Раша тудеј“.
Како то у својој књизи показује Рељић, пропаганда, која је до јуче била основна снага у идеолошком рату против Совјетског Савеза и у успостављању „колонијалне демократије“, почела је да се претвара у велику слабост оног тренутка када је вестернизација светског јавног мњења доведена до апсурда. Отрежњење је дошло управо с појавом руског медијског гиганта створеног по угледу на амерички Си-Ен-Ен, који је свету понудио другачију интерпретацију истог догађаја и на Западу постао најгледанија телевизија.
Пропагандни рат који годинама траје, по оцени Рељића, далеко је одмакао и досегао највиши ниво, а Запад увек има добре процене својих слабости, иако их, наравно, не предочава јавности.
Анонимуси су најавили да ће објавити нови низ докумената који се односе на политичке и финансијске манипулације под контролом британских обавештајних служби.
Према оцени Синише Љепојевића, одличног познаваоца британске сцене, то што су објавили Анонимуси није никакво изненађење. Те закулисне радње и обавештајни посао је британска специјалност, и иако више нису моћни као некада, у томе су и даље без премца.
„Британци су стари лисци и све то што Анонимуси откривају, то је све било. А да не би неко открио то што сада Лондон ради и ко су му клијенти, онда пласира овакву причу и тако купује време. Енглези су у томе мајстори“, каже он за Спутњик.