Бугарска православна црква сматра „нову структуру“ у Украјини расколничком. Према речима портпарола Синода БПЦ протојереја Сергеја Лепина, контакти са њеним представницима су могући само на грађанском нивоу.
„Дај Боже, да они буду добросуседски“, навео је он.
Протојереј је изразио наду да ће обећање Кијева да неће прогонити канонску УПЦ бити реализована. Он очекује да ће бити прекинута и информативно-политичка агресија.
„Убијају веру у људима“
У Бугарској православној цркви одржани „сабор“ су оценили као неканонски.
„Какав може бити резултат сабора који је сазван у супротности са каноном и у којима учествују лица која се налазе ван цркве?“, навео је епископ видински Данило, члан Светог синода БПЦ.
Према његовим речима, „сабор“ само „повећава“ поделе међу верницима у Украјини.
„У целој тој увредљивој ситуацији има једна утеха, а то је спремност православног народа у Украјини да чува јединство свете православне цркве и то налази на одјек и подршку у целом православном свету“, сматра Данило.
Митрополит је направио паралелу између настале ситуације са расколом Бугарске православне цркве пре 20 година.
Он је испричао да је раскол у Бугарској превазиђен захваљујући православном сабору 1998. године који је сазван на иницијативу БПЦ у Софији. Према његовим речима, на том сабору васељенски патријарх је поставио питање оставке патријарха бугарског Максима, али су епископи били против јер су сматрали да је циљ сабора „исцељење раскола, а не његова ескалација“.
„Тако да су паралеле између раскола у Бугарској и Украјини свакако на месту. У овом тренутку УПЦ се налази у стању у којем се налазила БПЦ пре 20 година. У нашој држави су расколници покушавали да лише цркву идентитета, опљачкају светиње, присвоје имовину која им не припада и што је најжалосније — они су урушили морални облик и убили веру у људима. То исто се сада дешава у Украјини“, додао је епископ.
„Тежак ударац православљу“
Став Естонске православне цркве је да је митрополит Онуфрије и даље поглавар УПЦ.
„У томе за нас нема промена. Те цркве (украјинска православна црква кијевске патријаршије и украјинска аутокефална православна црква) су и раније сматране за расколничке. Они су уместо две старе цркве створили једну нову, суштина се није променила“, рекао је портпарол Естонске православне цркве Московске патријаршије протојереј Даник Леписк.
Он је подсетио да је Синод Естонске православне цркве Московске патријаршије још у октобру осудио антиканонско понашање Васељенске патријаршије у Украјини, нагласивши да ће православљу у Украјини бити задат тежак ударац, као и да ће украјински православни верници бити дискриминисани, јер ће остати без својих храмова и манастира.
„Пародија на аутокефалност“
На одлуку Кијева реаговала је и Молдавија. Епископ бељцки и фелешковски Маркел је оценио да је црковни раскол у Украјини „пародија на аутокефалност“ и несрећа за вернике.
Он је изразио наду да се то више неће поновити, јер то неће преживети други народи и друге цркве, пошто је данашњи догађај „ругање православним традицијама“.
Према његовим речима, све док се политичари буду мешали у послове цркве, у души верника неће бити мира.