Новости додају да су ти званични подаци далеко од броја од 20.000 жена за које лидери Албанаца тврде да су биле жртве силовања.
То је недавно у свом говору у УН поменуо косовски председник Хашим Тачи, пише лист и подсећа да су управо експерти УН урадили извештај о жртвама сексуалног насиља на КИМ, у коме се каже да се не зна њихов тачан број и да та рачуница није тачна, јер није изведена по „правој формули“.
Како се наводи, „пројекат повећања броја жртава“ највише је „гурала“ бивша председница такозваног Косова Атифете Јахјага, која и данас сва своја дипломатска познанства користи у сврху ширења пропаганде, и при томе не помиње да је међу жртвама било и Српкиња, Ромкиња и представница осталих неалбанских заједница.“
Шеф српске дипломатије Ивица Дачић сматра да тврдње Албанаца не стоје.
„Број не умањује стравичан ефекат оваквог вида насиља на сваку жртву појединачно, али исто тако спекулисање бројевима не доприноси остваривању правде и води политизацији и успоравању процеса помирења“, рекао је Дачић и додао да Албанци користе број од 20.000 силованих жена и позивају се на Светску здравствену организацију која тај податак уопште не поседује.
Благица Радовановић из невладине организације „Санта Марија“ из Звечана каже за лист да нема званичних података о броју силованих и додаје да је међу жртвама било и Албанки и Српкиња.
„Бројка о 20.000 о којој говоре албански политичари изведена је само за сврхе пројекта стварања независног Косова. Она је далеко од истине и служи само као део лобирања за албанску независност", рекла је она и навела да се залаже да се дође до правог броја жена које су претрпеле трауме, пренео је Танјуг.
Новости наводе да су Албанци сценарио о "надуваном" броју жртава преузели од Бошњака, који су тврдили да је у БиХ силовано више од 200.000 муслиманки, док је у извештају британске политичарке Ане Вурбуртон откривено да је силовано 10 пута мање — 20.000 муслиманки.