„Очигледно је да је Вашингтон заинтересован да задржи Порошенка на месту шефа државе и други мандат и да је спреман да зажмури на његове везе са чак и најодвратнијим личностима из кампа украјинских неонациста“, рекао је Патрушев у интервјуу за „Росијску газету“.
Он је напоменуо да управо тај осећај подршке омогућава Порошенку да уверено врши свакакве провокације, укључујући и на руско-украјинској граници.
Према речима Патрушева, треба очекивати сличне акције и у блиској будућности. Он сматра да Порошенко има стратегију да употреби неонацистичке и ултрадесничарске снаге за своје политичке интересе.
„Ултрадесничарске снаге се активно легализују, добијају економске и друштвене темеље, успостављају везе са неонацистичким групама у иностранству.“
„Сами амерички медији наводе да се на основу неонацистичког батаљона ’Азов‘ (украјинска десничарска група) обучавају амерички екстремисти, да промовишу идеју ’надмоћности белаца‘“, додао је Патрушев.
Он је истакао да се у Европи приближава перспектива формирања неонацистичке уније, чему доприноси политика ревизије историје, пре свега признатих резултата Другог светског рата, коју воде бројне западне државе.
„Ревизија и фалсификовање историјских чињеница се, између осталог, користи за подстицање русофобних осећања и антируске пропаганде. Ослобађање Европе од нацизма од стране совјетске војске се прећуткује, док се злочини Хитлеровог режима и његових саучесника намерно своде на минимум, а поједини ’младоевропљани‘ чак их и глорификују“, рекао је он.
САД и Украјина користе неонацистичке и ултрадесничарске снаге за своје политичке интересе, сматра Патрушев.
„Гласање Сједињених Америчких Држава и Украјине против руске резолуције (против глорификације нацизма) уклапа се у оквир стратешке политике коју те државе спроводе, како би користиле неонацистичке и ултрадесничарске снаге за своје политичке интересе“, рекао је он.
Патрушев је констатовао да се ова стратегија већ манифестовала током државног преврата у Украјини 2014. године, који је подржао Вашингтон.