У документу се разматрају различите варијанте за деловање у вези са „појавом нове крстареће ракете у Русији“ која, по мишљењу аутора извештаја, крши одредбе Споразума.
„Ове варијанте укључују и војне мере (као што су развој и распоређивање нових крстарећих ракета са нуклеарним бојевим главама или ново ненуклеарно оружје), дипломатске кораке, као и консултације са савезницима САД“, прецизира се у саопштењу.
При томе се у документу наводи да такви поступци Вашингтона могу да погоршају политичке несугласице у Европској унији и поткопају јединство НАТО-а.
Почетком децембра 2018. године амерички државни секретар Мајк Помпео изјавио је да Русија има два месеца да се „врати на имплементацију“ Споразума о ликвидацији ракета. Он је додао да ће, уколико се то не деси, Вашингтон обуставити своје обавезе према овом споразуму. С друге стране, заменик америчког државног секретара за контролу наоружања и међународну безбедност Андреа Томпсон изјавила је да САД позивају Русију да одустане од ракете 9М729 (ССЦ-8) или да модификује систем, тако да њен домет не нарушава одредбе Споразума о ликвидацији ракета.
Последњих година се Москва и Вашингтон редовно међусобно оптужују за нарушавање Споразума о ракетама средњег и кратког домета. Русија је у више наврата саопштавала да строго поштује своје обавезе из тог споразума.