Она наглашава да је веома битно што ће, како је најављено, гасовод у Србији бити изграђен до краја године.
„Крајем ове године престаје да важи уговор између Русије и Украјине о транзиту руског гаса ка Европи кроз украјинске гасоводе. Ми сада не морамо да размишљамо о томе да ли ће нам руски гас стизати преко Северног тока или неким другим правцима. Имаћемо свој гасовод који ће, надам се, бити повезан на бугарски, јер је потребно да и Бугари израде своју деоницу од турске до српске границе“, објашњава Путниковићева.
Она истиче да је Русија почела стратешки да шири мрежу за свој гас уз поштовање трећег енергетског пакета, тако да ЕУ не може да стопира овај гасовод, односно транзит руског гаса од Турске према Балкану и даље до Аустрије.
„Сигурно је да ће Америка наставити да води кампању против ’Турског тока‘ и градње гасоводних система на Балкану. Међутим, Америка осим приче не може пуно да уради, јер су за неколико месеци избори за нове функционере у Бриселу, па ови садашњи неће доносити неке исхитрене одлуке ни по питању ’Турског‘, ни ’Северног тока‘.“
Путниковићева наводи да ће све зависити од тога да ли ће Бугарска бити истрајна у томе да жели руски гас и да жели да буде транзитна земља за гас ка Европи.
„Према мојим сазнањима, Бугарска се припрема за градњу тог гасовода од турске границе до границе са Србијом, па ЕУ неће имати реалне разлоге да се буни против градње гасовода. Сада све зависи од воље бугарских политичара, а што се наших тиче, видели смо да су сви српски политичари за градњу гасовода кроз Србију.
Наша саговорница објашњава да је за Србију најважније како ће се финансирати изградња гасовода од Бугарске до границе са Мађарском.
„Видећемо који ће бити механизам финансирања, да ли ће бити попут модела који је договорен за ’Јужни ток‘ или ћемо имати други модел.“
„Потписивање споразума о проширењу подземног складишта гаса у Банатском двору је такође веома битно за Србију, јер то значи да ћемо ускоро имати увећан капацитет складишта гаса до 750 милиона кубних метара“, прецизира Путниковићева.
„Имаћемо могућност да ће у зимском периоду, ако из било ког разлога дође до престанка транзита кроз гасоводе, моћи да се обезбеде довољне количине и за градске топлане, и за становништво, и за привреду.“