Сплитска „Слободна Далмација“ пише да је Флуг пре неког времена демонстративно поднео оставку на судијску дужност, наводећи да то није учинио само из приватних разлога.
Сплитски дневник подсећа да је Флуг у интервјуу за немачки „Цајт“ дозволио да се „наслуте разлози дубоког професионалног разочарања неким поступцима те правосудне институције“.
Флуг је згрожен због недавне одлуке генералног секретара УН Антонија Гутереша да врло искусном турском судији не продужи мандат само зато што га Ердоганова влада у Анкари сматра симпатизером опозиционог покрета Фетулаха Гулена, као и због могућности да Караџић и Младић у другом степену буду ослобођени.
Немачки судија увод у такав расплет види у апсурдној одлуци француског судије Жана Клода Антонетија да из жалбеног поступка искључи судије Теодора Мерона и Камела Ађијуса, и то на захтев Младићеве и Караџићеве одбране.
Флуг сматра апсурдним то што је надлежни судија прихватио тезу о пристрасности у ревизијским процесима Караџићу и Младићу, удовољио молби њихових адвоката да судије Мерон и Ађијус буду искључени из другостепене одлуке и прогласио их пристрасним само зато што су већ судили у сличним процесима.
Као не мање важно напомиње се да је „контроверзни француски судија“ Антонети потписао и ослобађајућу пресуду лидеру радикала Војиславу Шешељу.
Упитан да ли му је замисливо да се „Караџић и Младић на крају извуку“, Флуг је одговорио да ништа није немогуће јер и у суду раде људи који чине грешке.
„Постоји изрека по којој сте пред судом и на отвореном мору у Божјим рукама“, рекао је Флуг за „Цајт“ и додао да га забринути представници разних удружења жртава рата на Балкану стало опседају и питају хоће ли Караџић и Младић на крају бити ослобођени.
Иначе, првостепеном пресудом Караџић је у Хагу пре готово три године осуђен на 40 година затвора, а Младићу је 2017. године у истом суду изречена доживотна казна затвора.
Флугово страховање прокоментарисао је хрватски адвокат Анто Нобило, који има искуства са Хашким судом. Он каже да сваки расплет у Међународном резидуалном механизму сматра могућим, али да му се ослобађајућа пресуда за Караџића и Младића ипак чини невероватном.
„Не само због њихове кровне улоге у бројним ратним покољима, него и због чињенице да су многи њихови подређени из командног ланца већ осуђени на драконске казне“, рекао је Нобило за „Слободну Далмацију“.