„САД желе да иступе из Споразума о ликвидацији ракета средњег и кратког домета. Нажалост, Русија није спремна да обнови приврженост Споразуму. Без Споразума ће бити мање безбедности. Нису нам потребне дебате о повећању количине наоружања, него свеобухватна контрола над наоружањем“, написао је Мас на Твитеру.
Министарка иностраних послова Шведске Маргот Валстрем изјавила је да је забринута због ситуације у сфери контроле над нуклеарним наоружањем након одлуке САД, наводећи да је на њу утицало то што Русија не поштује услове Споразума.
„Неопходно је преокренути тенденцију слабљења сарадње у области разоружавања и истражити нове могућности за кретање унапред. Заустављање нове трке у наоружању је заједничка одговорност“, навела је Валстремова на Твитеру.
Шефица аустријске дипломатије Карин Кнајсел је саопштила да жали због одлуке САД да иступе из Споразума и позвала Москву и Вашингтон да се врате дијалогу о очувању Споразума.
„Разлог за то што досад нису како треба биле објашњене све замерке у вези са нарушавањем Споразума крије се у недостатку узајамног поверења. Овде и САД и Русија треба поново да се потруде, а циљ таквог дијалога, дефинитивно, треба да буде очување Споразума о ликвидацији ракета средњег и кратког домета“, изјавила је она.
Према њеним речима, саопштење САД даје повод за бригу због почетка нове трке у нуклеарном наоружавању, што би могло да доведе и до укидања других темељних споразума о ограничавању наоружања.
Министар иностраних послова Финске Тимо Сојни изјавио је поводом одлуке САД да започну процес иступања из Споразума, да контрола наоружања може да функционише само ако сви играју по истим правилима и да је у овом тренутку „лопта на руском делу терена“.
Председник САД Доналд Трамп је у петак саопштио да Вашингтон од 2. фебруара започиње процедуру иступања из Споразума о ликвидацији ракета средњег и кратког домета, закљученог с Русијом 1987. године. Амерички државни секретар Мајк Помпео је изјавио да ће, уколико се Русија не врати потпуном поштовању Споразума у року од шест месеци, Споразум бити прекинут.
Последњих година Москва и Вашингтон се редовно међусобно оптужују за нарушавање Споразума. Москва наводи да строго поштује своје обавезе из Споразума. Шеф руске дипломатије Сергеј Лавров је рекао да Москва има веома озбиљна питања за САД о њиховом испуњавању Споразума. Према његовим речима, оптужбе САД упућене Москви у вези с ракетама 9М729 су неосноване. Ракета која изазива сумње Вашингтона је тестирана на домет који је предвиђен Споразумом, навео је Лавров.
САД су одбиле да учествују на брифингу на ком је јавности први пут представљена та ракета. Вашингтон сматра да је уништавање те ракете неопходно да би се сачувао Споразум.