Намеру о изласку из тог договора јуче је објавио амерички председник Доналд Трамп, али његова одлука није била изненађење за Москву. Кремљ је претходно саопштио да очекује да ће САД започети процес повлачења из Споразума о ракетама. Портпарол руског председника Дмитриј Песков нагласио је да „у целини, неспремност Американаца да чују било какве аргументе, да одрже било какве суштинске разговоре, сугерише да је одлука о раскиду овог уговора у Вашингтону донета одавно“.
Руски сенатор Олег Морозов је рекао да ће Русија наставити да улаже све напоре да се тај споразум очува и да ће блиско сарађивати са европским партнерима како би се спречило распоређивање америчких ракета средњег домета у Европи.
Он је додао да нема никакве сумње да ће после садашњег дефакто изласка САД из Споразума о ракетама за пола године уследити и излазак де јуре.
Шансе за очување тог договора све су мање, иако је амерички председник наговестио да је и поред свега спреман да са Русијом води дијалог, као и да би то могло да резултира стварањем одличних билатералних односа.
Москва је више пута саопштавала да се замерке САД заснивају на лажним тврдњама да је домет руске ракете 9М729 већи од дозвољених 500 километара, а руско Министарство одбране је, прошлог месеца, на брифингу за аташее страних држава и новинаре, изнело техничке карактеристике и доказе о „мистериозној“ ракети, наводећи да максимални домет ракете 9М729 износи 480 километара, што је у складу са Споразумом.
Руски војни експерти сматрају да америчке оптужбе нису ничим поткрепљене и да представљају неку врсту „димне завесе“ иза које Американци покушавају да сакрију своју жељу о повлачењу из Споразума, што је Трамп управо и доказао.
„Као што знате, поводом ракете 9M729 одржан је брифинг за војне аташее, а Министарство одбране Русије је позвало све заинтересоване да се упознају са доказима и свим подацима о тој ракети. Али, као што је познато, амерички представници нису дошли. И каснији састанци са земљама које су чланице ’нуклеарног клуба‘ такође нису дали резултате. Ово говори само о једној ствари: упркос томе што нема аргумената, нема доказа, Сједињене Државе јасно иду ка поништавању Споразума о ракетама. Сви аргументи које Русија износи њих апсолутно не интересују“, рекао је за Спутњик војни експерт Алексеј Леонков.
Према његовим речима, то је повезано са чињеницом да су истраживачки програми које спроводи Америка на ракетама средњег и кратког домета практично завршени и спремни за масовну производњу или финално тестирање тих система, како би се у што краћем року ставили у употребу.
Американци, додаје Леонков, прате утврђени сценарио, који је веома једноставан: отарасити се свега што им не одговара.
Један од главних разлога због ког САД планирају да иступе из Споразума о ракетама је Кина, која је у Јужном и Источном кинеском мору распоредила хиљаду ракета средњег и кратког домета, чиме је забранила Американцима да некажњено улазе у те воде.
Москва и Вашингтон се већ дуго међусобно оптужују за кршење Договора о ликвидацији ракета, који су на врхунцу Хладног рата, 1987. године, потписали лидери САД и СССР-а, Роналд Реган и Михаил Горбачов, и који се сматрао можда и највећим успехом међународне контроле наоружања.
Док САД сматрају да ракета 9M729 није у складу са Споразумом, Москва наводи да Америка крши договор постављањем система противракетне одбране у Европи, с обзиром на то да ти системи могу да се користе и за лансирање крстарећих ракета „томахавк“, у чијем је домету практично целокупна европска територија Русије.
Москва се залагала за очување тог договора, па сматра да одговорност за његову пропаст лежи на Вашингтону.
Аналитичари упозоравају на то да „цепање“ тог договора подгрева опасност од нове трке у наоружавању, а да би његов крај био катастрофа, посебно за Европу.
Трамп се огласио само дан уочи истека ултиматума који су САД поставиле почетком децембра, а по коме је Русија имала рок од два месеца да се „врати поштовању Споразума“, у супротном ће САД обуставити своје обавезе.
Да би се Споразум очувао, Вашингтон захтева да Русија уништи све крстареће ракете типа 9М729, лансирне станице и пратећу опрему, што Русија сматра неприхватљивим.
Трамп је рекао и да Америка припрема војни одговор на руско кршења Споразума и да ће у томе сарађивати са савезницима из НАТО-а, како Русија не би имала никакву војну предност.
Он је такође навео и да амерички НАТО савезници подржавају планове САД да иступе из Споразума, јер „схватају претњу коју са собом носи кршење тог документа од стране Русије, али и ризике игнорисања таквих поступака“.