Током претходне недеље одржан је редовни годишњи састанак Сталног специјалног комитета Сената САД за питања обавештајне делатности, током којег су директор Националне обавештајне службе Ден Коутс, директорка Ђина Хаспел и директор ФБИ Кристофер Реј изнели шта сматрају претњом и опасношћу по националну безбедност САД у светским размерама.
По мишљењу шефова америчких обавештајних служби, ДАЕШ представља опасност у Ираку и Сирији, а у читавом блискоисточном региону су остале хиљаде терориста. Такође, високи државни службеници сматрају да су мале шансе да ће Северна Кореја у потпуности уништити свој атомски арсенал. Међутим, било је речно и да Иран није нарушавао нуклеарни споразум 2015. године, што у потпуности противуречи претходним изјавама председника Трампа.
„Све ово показује да ЦИА и Пентагон представљају ону дугорочну спољну политику која је довела до ужасних катастрофа широм света, бесконачних ратова и бројних операција смене режима. У суштини, трошимо билионе долара на оно на шта не би требало да дамо ни цента“, изјавио је Зис.
Раније је Трамп изјавио да је готово са ДАЕШ-ом и да ће он наредити повлачење две хиљаде војника из Сирије. Такође, говорио је и да је нуклеарни споразум са Ираном један од најгорих икада закључених међународних уговора и да га је Техеран много пута нарушавао.
Средином минуле недеље Трамп је покушао да одговори шефовима своје обавештајне службе, огласивши се путем Твитера, да су изјаве из Конгреса биле погрешно протумачене и да су садашњи односи САД и Северне Кореје „бољи него икада“.
Према речима Зиса, „постоји борба између дугорочне спољне политике и рушилачке спољне политике“.
„Трамп је заправо у праву поводом читавог низа питања. Без обзира на то шта говори обавештајна служба, рат у Сирији или заоштравање односа са Северном Корејом само ће продубити проблем“, подвукао је наш саговорник.
Зис је објаснио да се овакав однос снага унутар обавештајних структура у Америци заправо одржава већ читаву деценију и без обзира на то што Трамп покушава да уведе јасне измене, то се неће десити.
„Крајње је тешко променити америчку империјалистичку спољну политику усмерену на господарење светом. У неком смислу, требало би признати да постоји унутрашња борба са представницима спољнополитичке елите“, закључио је Зис.