„Владе Аргентине, Бразила, Гватемале, Канаде, Колумбије, Костарике, Панаме, Парагваја, Перуа, Хондураса и Чилеа, чланице Групе Лима, позивају националне оружане снаге Венецуеле да покажу приврженост вршиоцу дужности председника Венецуеле. Оне такође позивају националне оружане снаге да не ометају улазак у Венецуелу и транзит хуманитарне помоћи“, пише у изјави.
Група је такође позвала међународну заједницу да не дозволи да режим председника Венецуеле Николаса Мадура врши финансијске и трговинске операције у иностранству, да има приступ међународној имовини Венецуеле и да послује у области нафте, злата или другим областима.
Групу Лима формирало је у августу 2017. 12 земаља Северне и Јужне Америке: Аргентина, Бразил, Канада, Чиле, Колумбија, Костарика, Гватемала, Хондурас, Мексико, Панама, Парагвај и Перу. Земље се противе кршењу демократског поретка у Венецуели и разматрају начине да се изврши притисак на „незаконити режим“ председника Венецуеле Николаса Мадура. Групи су се касније придружиле и Гвајана и Света Луција.
Русија не сарађује са Групом Лима, међутим, како је за Спутњик саопштио представник венецуеланске опозиције у овој организацији Хулио Борхес, организација би желела да успостави контакт с Русијом и Кином за искрен и позитиван разговор о кризи у Венецуели.
У Венецуели су 21. јануара почели масовни протести против актуелног председника Венецуеле Николаса Мадура. Председник парламента Венецуеле Хуан Гваидо се 23. јануара прогласио за привременог шефа државе. Сједињене Америчке Државе и низ других земаља су признале Гваида и захтевају од председника Венецуеле Николаса Мадура, ког не сматрају легитимним шефом државе, да не дозволи насилне акције против опозиције. Мадуро је Гваида назвао „марионетом Сједињених Америчких Држава“.