Мадуро је рекао да ће остати председник наредних шест година без обзира на то што је велики број држава ЕУ признао опозиционог лидера Хуана Гваида за привременог председника Венецуеле.
„Наставићу да владам (земљом) заједно са народом наредних шест година“, рекао је Мадуро обраћајући се војсци.
Коментаришући недавну одлуку једног броја европских земаља да признају Гваида за привременог председника, министар спољних послова Венецуеле рекао је да ће са тим земљама односи бити преиспитани.
„Влада Венецуеле ће одмах ревидирати своје билатералне односе са овим земљама“, наводи се у саопштењу Министарства.
Раније данас је неколико земаља Европске уније објавило да признаје Гваида за привременог председника земље. Међу њима су Финска, Португалија, Холандија, Шпанија, Данска, Француска, Велика Британија, Аустрија, Шведска и Немачка.
„Истекло је осам дана за сазивање слободних демократских и транспарентних избора у Венецуели. Краљевина Холандија признаје Хуана Гваида за привременог председника Венецуеле. Желимо да се слобода и демократија што пре врате у Венецуелу“, изјавио је холандски министар спољних послова Стеф Блок.
Амерички државни секретар Мајк Помпео поздравио је одлуку ових држава и позвао остале да прате њихов пример.
Председник опозиционе Народне скупштине Венецуеле Хуан Гваидо, који се прогласио за привременог председника земље, позвао је војску да пређе на његову страну.
„Војници, чекамо вас. Војниче, да ли ћеш одбијати могућност хуманитарне помоћи својој породици? Ако си у недоумици, питај своју породицу шта је исправно у овом тренутку. Дошао је тренутак, војниче домовине“, изјавио је Гваидо на конференцији за новинаре у Каракасу.
Гваидо је такође рекао да је признање земаља ЕУ, које су га признале за привременог шефа државе, признање народу Венецуеле „који никада није престао да се бори за демократију и слободу у Венецуели“.
Rueda de Prensa desde la @AsambleaVE https://t.co/gdJwiMRO75
— Juan Guaidó (@jguaido) February 4, 2019
Према његовим речима, власти Немачке и Канаде одлучиле су да издвоје шест милиона евра и 53 милиона канадских долара (више од 40 милиона америчких долара) како би пружиле хуманитарну помоћ народу земље. „Прикупљање помоћи у Колумбији већ је почело“, истакао је Гваидо.
У Венецуели су 21. јануара почели масовни протести против актуелног председника Венецуеле Николаса Мадура. Председник парламента Венецуеле Хуан Гваидо се 23. јануара прогласио за привременог шефа државе. Сједињене Америчке Државе и низ других земаља су признале Гваида и захтевају од председника Венецуеле Николаса Мадура, ког не сматрају легитимним шефом државе, да не дозволи насилне акције против опозиције. Мадуро је Гваида назвао „марионетом Сједињених Америчких Држава“.