Како преноси Си-Ен-Би-Си, Сорош је рекао да Европа „месечари“ према уништењу, а да народ Европе мора да се пробуди пре него што буде касно.
Он је истакао да је ЕУ тренутно у „револуционарном тренутку“, а да је крајњи исход „крајње неизвестан“.
Најгоре од свега је чињеница да ни европски лидери ни њени грађани нису свесни тренутне ситуације, нагласио је Сорош,.
Сороша тренутно руководство Европе подсећа на совјетски политбиро, који је у тренуцима распада СССР-а издавао указе мислећи су они и даље релевантни.
По питању избора за Европски парламент, Сорош је констатовао да је то тачка у којој ће доћи до новог сукоба у ЕУ, пошто се очекује да ће антисистемске, евроскептичне партије остварити добре резултате.
„Нажалост, антиевропске снаге уживају предност на изборима. Постоји више разлога за то, укључујући старомодни партијски систем који је присутан у већини европских земаља, немогућност промене споразума и недостатак правних средстава за кажњавање држава-чланица које крше принципе по којима је ЕУ основана“, казао је Сорош.
Коментаришући стање у Немачкој, Сорош је оценио да се коалиција окупљена око Хришћанско-демократске уније немачке канцеларке Ангеле Меркел, којој тече последњи мандат, неће моћи да делује у потпуности проевропски, јер притисак на унутрашњу ситуацију врши ултрадесничарска Алтернатива за Немачку (АфД).
Фатална грешка Италије
Ситуација по питању „брегзита“ је толико компликована да Британци сада само желе да се она заврши, иако ће то бити догађај који ће дефинисати будућност Британије у наредних неколико деценија, рекао је Сорош и додао да британска јавност полако свата „тешке последице“ које ће имати излазак Британије из ЕУ.
Према његовом мишљењу, Италија је направила „фаталну грешку“ када се 2017. године позвала на Даблински споразум, који налаже да мигранти морају да затраже азил у првој земљи у коју уђу. Борба Италије против растућег броја миграната је 2018. године бацила државу у руке „Лиге“ и „Покрета пет звездица“, које су антиевропске странке, казао је Сорош.
Како би се изборила са антиевропским силама, Европа мора да препозна своје непријатеље и пробуди проевропску већину.
„У супротном, сан јединствене Европе могао би да постане кошмар 21. века“, упозорио је Сорош.