Селаковић је нагласио да је отварање Српске куће у Подгорици веома посебан догађај како за Подгорицу и Црну Гору, тако и за Србију и за цијело српство.
Он је казао да се многи и данас са правом питају зашто Српска кућа у Подгорици, поред толико српских кућа у Подгорици, у Боки и на приморју и Црној Гори.
„Ова Српска кућа замишљена је да буде кућа свих. Могла се ова кућа звати и црногорска, јер су и порекло и живот грађана српског осећања везани за исту ову камену тврђаву слободе и кулу поноса коју људи назваше државом својом, баш по имену Црна Гора“, казао је Селаковић.
Он је такође примијетио да „у Црној Гори никада ништа није било ближе од српског и црногорског, да се понекада није знало ни ко је ко, нити се то питање икада раније постављало“.
„Одувек је Црна Гора било једна, чак и кад је није било. Онаква какву су је прижељкивали векови и разговори бурних времена. Зато ова кућа није гост у својој земљи, као што нису ни оне друге српске куће широм Црне Горе у којима живе раде и деле судбину са својим комшијама српски домаћини и њихове породице.“
Селаковић је поручио и да Српска кућа не може узети Црној Гори колико жели да је обогати и поклони јој слободан културни и препознатљиви идентитет, те да зато ни ова кућа не треба да буде другачија већ прије свега — „архетипска“.
„Историјска по памћењу, реалистична по потреби, патриотска по припадности, али пре свега животна више него академска. Конкретна, а не симболичка, блиска, а не далека. Жељна да споји, а не да раздваја, да споји, а не да дели. Да привлачи оним што је у Срба најјаче на Балкану и овом делу Европе — супериорношћу своје културе“, казао је Селаковић.
Он је такође поручио да у погледу Српске куће „нема скривених планова, тајних циљева и мрачних подрума“, те да је „све чисто у њеној намери и јасно у њеној улози“.
„Црној Гори желимо свако добро, јер тиме желимо добро и самима себи. Историја нам каже, када год је Србија била јака, било је добро свим Србима, и било је добро и Црној Гори.
„Нека данас на Сретење Господње пошаљемо свима поруку да је Српска кућа у Подгорици место на ком ће сваки дан бити и Сретење и сретање. Нас са самима собом, али и са онима са којима се тешко разумемо. Нека то буде место сусрета, дијалога љубави и братског помирења“, закључио је Селаковић, преносећи на крају поздраве предсједника Републике Србије Александра Вучића.
Директор Српске куће Емило Лабудовић пожелио је добродошлицу Николи Селаковићу.
„Добродошли у српску Црну Гору, у нашу кућу и наше срце. Живимо у времену без реда и поретка. Иза нас је мучно путовање због опструкција да је Српска кућа нечији тројански коњ“, казао је Лабудовић и и додао да ће „прије српски народ у Црној Гори дочекати Годоа, него право и правду“.
Церемонији отварања Српске куће присуствовали су амбасадор Србије у Црној Гори Зоран Бингулац, лидери Демократског фронта Андрија Мандић и Милан Кнежевић, као и многобројни грађани.
Поред отварања Српске куће, генерални секретар преседника Србије данас је присуствовао и отварању Српског културно-информативног центра „Свети Сава“, чиме су под једним кровом обједињене српске културне институције — „Српска телевизија“, „Српски радио“, „Књижевна задруга“ и портал и часопис „Српске новине“.
Српски национални савјет (СНС) на челу са др Момчилом Вуксановићем, Дан државности Србије такође је обиљежио полагањем вијенаца на спомен-обиљежје Љубу Јевтићу, Србину из Сребрнице стријељаном од стране непријатеља, јер није желио да убија цивиле по налогу аустроугарског окупатора, затим полагањем вијенаца на заједничку гробницу српских војника који су страдали приликом одступања преко Црне Горе и Скадра, у подгоричком насељу Дољанима, и на крају централним полагање вијенаца на спомен-обиљежје оснивачу српске модерне државе вожду Карађорђу, у Карађорђевом парку у Подгорици.