Међу бројним експонатима је и маскота овогодишње 29. Зимске универзијаде — У-Лајка, која је петсто дана пре почетка Игара послата у космос.
Лајка је раса сибирског пса и симбол је верности, дружељубивости, радости и неукротиве енергије, а специјално израђена играчка је на Међународну свемирску станицу послата свемирским бродом „Сојуз МС-6“.
„Спремали смо се за Универзијаду како бисмо показали нашим гостима из иностранства, али и гостима из других региона Русије, историју нашег краснојарског спорта, с обзиром на то да су у Краснојарску и раније одржавани велики спортски догађаји. Код нас су 1982. и 1986. године, за време Совјетског Савеза, одржане две ’Спартакијаде‘, и то наслеђе које је остало после тих догађаја ми смо реконструисали, нешто ново изградили и сада смо организовали Универзијаду. Уз то, ми смо прикупили мању колекцију са зимских универзијада ранијих година, где се наши посетиоци могу упознати са одређеним артефактима. Наша идеја је била да направимо савремен музеј, са савременим технологијама, са интерактивним мониторима“, рекла је за Спутњик Олга Гољушева, уметница, ауторка пројекта и кустос музеја.
Захваљујући интерактивним технологијама, посетиоци музеја могу да се на руском и енглеском језику информишу о историји Универзијаде и сазнају много занимљивих детаља о Студентским играма и граду-домаћину овогодишњих игара — Краснојарску.
Међу експонатима је и 3Д модел бакље Универзијаде која је учествовала у штафети. У пламену се преливају боје логотипа Универзијаде и представљено је свих 11 дисциплина Студентских игара.
„Таква конструкција, таква пирамида је први пут направљена у Русији, а слична постоји само у Холандији“, додалa је Гољушева.
Универзијада је, како истиче, веома важан догађај за спорт.
„Ми се веома поносимо и радујемо што се у нашем граду одржава овако велики спортски догађај“, нагласила је Гољушева.
У музеју се могу видети и експонати везани за Олимпијске игре у Сочију 2014, као и они са Летње универзијаде у Казању 2013.
Овде су, рецимо, изложене маскоте, медаље и значке са разних универзијада, попут оних из Јужне Кореје (1979), скијашка опрема из тридесетих и четрдесетих година, колекција поштанских марки и албум са ретким фотографијама и новинским исечцима о историји јенисејског хокејашког тима, који је аутор стварао скоро 30 година.
Краснојарски Музеј Универзијаде је други музеј у Русији те врсте, након Музеја Универзијаде у Казању, који је био отворен уочи Студентских игара.
Универзијада у Краснојарску се одржава од 2. до 12. марта. У такмичењима учествује око 3.000 студената из 59 земаља. Такмиче се студенти узраста од 17 до 25 година у 11 различитих спортова. Србију на овом такмичењу представљају скијаши у алпском скијању.
За одржавање зимских студентских игара у Краснојарску су изграђена 34 објекта спортске, саобраћајне и медицинске инфраструктуре.