Масакр који се догодио у новозеландском граду Крајстчерчу класичан је терористички напад, оцењује уредник међународног „Глобал процес журнала“ са седиштем у Швајцарској Зоран Виторовић.
Напад у којем је убијено 49 људи, а њих 39 теже рањено, јесте напад који ни у којем случају није могла да организује и изведе мала група Новозеланђана, додаје он.
Када говори о узроцима напада, Виторовић напомиње да су нападачи напојени ултрадесничарским хришћанским екстремизмом.
„Ако исламске радикале, који сличне акције изводе по Европи, од Берлина до Барселоне, зовемо терористима, онда и ово можемо назвати хришћанским тероризмом. На Нови Зеланд се од 2006. године доселио јако велики број имиграната, пре свега из Индонезије. Према подацима новозеландских служби, њихов број је порастао за 28 одсто“, објашњава Виторовић.
Иако је број муслимана на Новом Зеланду релативно мали и њихов удео у укупном броју становника не прелази један одсто, на тако малом простору изграђено је 57 џамија.
„Локална популација све то доживљавала, као и у већем делу Европе, са страхом и неповерењем. Оно што ме чуди и што су многи европски аналитичари приметили, јесте да се о припреми једне такве акције ништа није знало“, каже Виторовић.
Он подсећа да се аустралијска контраобавештајна служба, а Аустралија и Нови Зеланд на контраобавештајном пољу тесно сарађују, сврстава међу пет најјачих служби на свету, које су уговором обавезане да сарађују са америчком обавештајном заједницом.
Како је могуће да тако добро позиционирана обавештајна заједница није имала информације да се спрема терористички напад таквих размера, пита се Виторовић.
„Мислим да је један од разлога зашто се све ово догодило, пре свега, затварање очију мејнстрим медија и представника политичких елита најразвијенијих држава, који ниси желели да прихвате да један екстремизам рађа други. Дакле, ако у Европи имате акције у којима погине велики број људи, а које су извели исламски радикали, нормално је било очекивати да се негде у свету догоди нешто слично, али сада од стране хришћанских екстремиста.“
То што се терористички напад догодио у Крајстчерчу на Новом Зеланду, у средини у којој је 57.000 муслимана живело мирно, без проблема, где нико од њих није показивао никакву наклоност ка исламском екстремизму, показатељ је да флоскуле о мултикултурализму не делују када их не прате дела, додаје Виторовић.
Хришћански радикализам је на Западу, према Виторовићевим речима, и те како распрострањен. Он још није добио своје праве појавне форме, те се до сада говорило о скинхедсима или неким другим групама, закључује наш саговорник.