САД су биле прва држава која је стигла на Месец у 20. веку и ми ћемо бити први који ће послати астронауте на Месец у 21. веку. Овде се налазим по налогу председника САД и желим да саопштим припадницима Центра за космичке летове ’Маршал‘ и свим Американцима да је политика садашње администрације повратак америчких астронаута на Месец у наредних пет година“, саопштио је Пенс.
По речима потпредседника, САД поседују технологије које омогућавају да се врате на Месец и на лидерску позицију у освајању космоса. Он је нагласио да као и шездесетих година САД учествују у космичкој трци и скренуо пажњу на жељу да постану лидери у области истраживања Месеца.
Осим тога, Пенс је нагласио да Русија наставља да издаје рачуне од 80 милиона долара за сваког астронаута који се шаље на МКС.
САД не желе да „прихвате будућност космоса које су оцртали непријатељи слободе и намеравају да постигну циљ — повратак америчких астронаута на Месец“, изјавио је потпредседник.
Раније је генерални директор „Роскосмоса“ Дмитриј Рогозин изјавио да у свету почиње интензивни рад на истраживању далеког свемира.
Подсетимо, „Роскосмос“ је саопштио да ће прва руска експедиција на Месец са људском посадом бити изведена 2031. године, након чега ће такве мисије бити извођене једном годишње.
За 2032. годину је планирано да се на Месец пошаље и „луномобил“, специјално превозно средство за Месец, које ће моћи да превози и космонауте.
Експедиција планирана за 2033. годину ће са тим превозним средствима покушати да обиђе удаљене локације на Месецу и да тестира роботизоване комплексе, како би до 2035. године почела изградња базе на Месецу.