Изложба је организована уз помоћ Архива Србије и Историјско-документарног департмана Министарства спољних послова Русије, у оквиру којег је и Архив спољне политике руске империје.
На челу Министарстава спољних послова у то време су били Александар Горчаков и Јован Ристић.
Први посланик кнежевине Србије у Руској империји био је посланик Милосав Протић. Њега су наследили Стојан Новаковић, Ђорђе Симић, Сава Гријић, Мирослав Спалајковић и Никола Пашић.
Великом броју званица обратио се министар спољних послова Србије Ивица Дачић.
„Српски народ никада није и не заборавља подршку коју је Руска империја пружала током вишевековног живота под туђинском влашћу. Није реч само о политичкој, већ и о подршци културног и националног идентитета нашег народа, коју су руска црква и држава вековима пружале српским црквама, манастирима и школама“, рекао је Дачић.
Он је нагласио да није случајно што у центру Београда стоји споменик цару Николају Другом, који је у одсудном тренутку пружио помоћ Србији.
„Посебно смо захвални Русији што ће подржати сваки договор Београда и Приштине који је у складу са интересима Србије. Веома ценимо и активно деловање Русије у циљу обезбеђивања што шире подршке нашим позицијама против чланства тзв. Косова у међународним организацијама“, навео је министар спољних послова Србије.
Дачић је рекао и да је Србија близу закључења споразума о слободној трговини са Евроазијском економском унијом, у чему је значајну улогу одиграла Русија.
„За нас је веома значајно што Русија сматра приоритетом руту гасовода ’Турски ток‘ преко територије Србије, што би нам омогућило да постанемо транзитна земља. Један од приоритета је и отварање српског културног центра у Москви“, изјавио је Дачић.
Пријему су присуствовали потпредседник Владе Русије Јуриј Борисов, почасни конзул Србије у РФ Генадиј Тимченко, директор Четвртог европског департмана у МИП-у Русије Александар Боцан Харченко, шеф представништва Републике Српске Душко Перовић, владика Антоније, као и многи представници дипломатског кора и српски привредници у Русији. Међу присутнима су били и директор Руске хуманитарне мисије Јевгениј Примаков, директор Института за словенске студије Руске академије наука Константин Никифоров, бивши директор РЖД-а и председник фонда Андреја Првозваног Владимир Јакуњин, директор института за Заједницу независних држава Константин Затуљин и посланица Државне думе Наталија Поклонска.