Министарство одбране задужено је да изврши процену и одреди почетне цене за бродове и резервне делове за та пловила, који су у морнаричким складиштима, као и да спроведе поступак њихове продаје.
Будући да је овде реч о продаји још употребљиве и перспективне војне технике, Министарство одбране ће новог власника за најјаче и највеће бродове Морнарице Црне Горе тражити на тзв. поверљивим тендерима који носе ознаку тајности „Интерно“
Приход од њихове продаје биће усмерен у буџет Министарства одбране за набавку новог наоружања и опреме за Војску Црне Горе. До сада је више држава исказивало интересовање да купи та два брода која су технички у добром стању и да их након модернизације наоружања и електронике уврсте у састав својих ратних морнарица. Међу заинтересованим државама су били Пакистан, Турска, Бангладеш, Израел…
Како се наводи у Информацији о решавању статуса патролних бродова П-33 и П-34, они су превелики, прескупи и прекомпликовани за употребу у Морнарици ВЦГ, која ни са кадровског становишта више не може опслуживати тако комплексне ратне бродове који су крајем осамдесетих година прошлог века направљени да буду окосница ударних поморских снага флоте некадашње Југословенске ратне морнарице.
„Котор“ (П-33) и његов близанац „Пула“ (сада П-34) били су највећи и најмоћнији ратни бродови некадашње Југословенске ратне морнарице. Те две ракетне фрегате направљене су 1986. и 1988. у Краљевици. Бродови су дугачки 92 и широки 11,7 метара.