Вучић је истакао да су заједнички констатовали да је важно да расте трговинска размена Србије и Русије, што је ситуација коју је наша земља успела да промени у последње три године, јер своје обавезе исплаћује на време и показује да је поуздан економски партнер Русије.
Србија, рекао је, плаћа све обавезе за гас, што раније није био случај, и не дугује новац за „Петрохемију“, а уз то Србија увећава извоз и покушава да обезбеди излаз на трећа тржиште.
Вучић је додао да је Путину показао прве фотографије о почетку градње гасовода „Турски ток“ кроз Србију, пројекат вредан милијарду и по евра.
„Уз путеве и пруге, гасовод значи живот за људе, фабрике и инвестиције у Србији“, нагласио је председник Вучић.
Он је пренео да је током дана разговарао и са мађарским премијером Виктором Орбаном, о могућем кризном сценарију за гас, односно могућности да се прекине испорука преко Украјине, иако до краја године Србија планира да завршу свој део гасовода, као и о томе како да напунимо Банатски двор.
Мађари су рекли да ће помоћи, додао је Вучић.
Он је напоменуо да је са Путином разговарао и о војној индустрији и војнотехничкој сарадњи и истакао да су у претходном периоду договорена плаћања од око 619 милиона евра за различите врсте наоружања из Русије.
„Србија ће до краја године исплатити више од 60 одсто те суме, око 360 милиона. Испуњавамо обавезе, а Србија постаје све снажнија“, подвукао је председник.
Вучић је додао да су разговарали и о заједничким вежбама, са НАТО-ом и другима.
„Констатовали смо да су билатерални односи у успону, све бољи и да имамо разумевања за ситуацију у којој се налазимо, и једни и други“, рекао је Вучић, пренео је Танјуг.
Лидери света на вечери код Сија слушали и о Србији
Кинески председник Си Ђинпинг приредио је у Пекингу свечану вечеру на којој су светски лидери, који учествују на форуму „Један појас, један пут“, имали прилику да се упознају са Србијом и њеном културом, на шта је председник Србије Александар Вучић, како је касније рекао новинарима, био изузетно поносан.
Вучић је на вечери добио посебно место, па и почаст лидеру једне мале земље — седео је за столом поред домаћина Форума, кинеског председника, премијера Кине Ли Кећанга и италијанског премијера Ђузепе Контија, док су са друге стране стола били председници Русије и Казахстана, Владимир Путин и Нурсултан Назарбајев.
На вечери је иначе изведен културно-уметнички програм, у оквиру којег су предстаљене Русија, Филипини, Египат и Србија….
Током представљања Србије, на видео-биму иза плесног ансамбла у српским народним ношњама биле су приказне слике Студенице, Саборне цркве, Ђердапске клисуре, Небојшине куле….
Могла се, такође, чути и песма „Тамо далеко“.