Република Саха или Јакутија је по територији највећи субјект Руске Федерације. Налази се у североисточном делу Евроазијског континента. Више од 40 одсто територије републике се налази иза Поларног круга.
Укупна површина арктичке територије републике износи скоро 1,6 милиона квадратних километара, што је око 52 одсто територије.
Јакутија има три временске зоне, а овај крај Русије одликују сурове зиме и топла лета.
У арктичкој зони Јакутије зими поларна ноћ траје два месеца, а лети исто толико трају „беле ноћи“.
Поларна светлост је једна од највеличанственијих природних појава и дешава се на целом подручју Русије изнад Поларног круга, али кажу да најсјајније сија у Јакутији.
Поларна светлост се нарочито добро види у време пролећне и јесење равнодневице, тј. у априлу и октобру.
Земља је изузетно богата природним ресурсима: дијамантима, златом, шумама, нафтом, гасом и другим природним богатствима. Кључна предност Арктичке зоне Јакутије је траса од 2.519 километара Северног морског пута, дуж пет приморских рејона републике са већ постојећим лукама, а такође и јединствен транзитни потенцијал територије, која обезбеђује најкраћи пут земљама Азијско-пацифичког региона до Северног морског пута.
„Наш регион је огроман, а укупна површина републике износи више од три милиона квадратних километара. На територији Јакутије живи око милион људи, од чега је близу 67 хиљада насељено у арктичкој регији“, прича за Спутњик Дмитриј Делахов, заменик начелника Агенције за развој инвестиционих пројеката Јакутије.
Овај регион је, додаје Делахов, успешан по многим показатељима за Далеки исток.
„Један од праваца у којима смо успешни је ИТ. Имамо велике компаније које послују на глобалном тржишту, у области развоја игара за смартфон телефоне, као и у развоју телефонских апликација за услужни сектор“, рекао је Делахов.
Он наводи да постоје бројни инвестициони пројекти у различитим секторима, а на Арктичком форуму су, како каже, представљени само они које планирају да реализују у арктичкој зони.
„Издвојио бих, рецимо, пољопривреду и пројекте ’зелених башта‘. Реч је узгајању биљака и растиња у домаћим условима. Пољопривреда је прилично тешка због климатских услова, тако да би овај пројекат могао да буде једно од решења. Поред тога, ради се на транспортној инфраструктури. Планирамо да створимо инфраструктуру која ће развити речно бродарство и изградити нове бродове. Такође, у енергетици постоји потенцијално занимљив пројекат о нуклеарним електранама мале снаге. Сада су у току преговори са ’Росатомом‘ о овом пројекту, а за наш регион ово је веома важно, и ми смо веома заинтересовани“, каже Делахов.
Он такође наводи да се са јапанским компанијама тренутно реализује ветродизелни комплекс, капацитета 3,9 мегавати за потребе насеља Тикси, а такви објекти засад у Русији не постоје.
Један од главних задатака је омогућити људима нормалан живот у земљи „вечитог леда“. Нове инвестиције отвориће нова радна места и побољшаће инфраструктуру региона.