Караџић се, иначе, налази у хашком притвору, а у поменуту трибину, одржану у Српској кући, укључио се 3. маја.
Секретар Механизма сумња да је Караџић телефонским позивом без одобрења надлежних у притворској јединици прекршио правила Правилника о посетама и комуникацији.
Због тога је наложио да командир притворске јединице преслуша све његове неодобрене телефонске разговоре од 1. маја, а исти налог важи и за наредних седам дана, почев од 6. маја.
Жалбено веће Механизма у Хагу осудило је 20. марта Караџића на доживотни затвор због геноцида у Сребреници и злочина против човечности, кршења закона и обичаја ратовања. Овом одлуком преиначена је првостепена пресуда Трибунала у Хагу којом је у марту 2016. година био осуђен на 40 година.
Он и даље није премештен у затвор у којем ће служити казну и налази се у притворској јединици Механизма који је наследио Хашки трибунал.
Караџић је приликом укључења у трибину, према писању медија, поручио Србима у Црној Гори да буду стрпљиви, толерантни и да имају разумевања према људима који имају кризу идентитета (Црногорцима), напомињући да се идентитет у једном народу ствара стотинама, а некад и хиљадама година.
Трибину у Српској кући организовали су Српски национални савет и Српски информативно-културни центар „Свети Сава“, а у тренутку телефонског позива из Хага на трибини је говорио први председник Народне скупштине Републике Српске Момчило Крајишник о стварању Републике Српске.