„Наш став према Европској унији се не мења. Ми смо спремни на сарадњу и дијалог, али на равноправној основи“, одговорио је Грушко на питање да ли резултати избора за Европски парламент могу да утичу на односе Москве и Брисела.
Он је додао да резултати избора за Европски парламент одражавају захтеве и тежње људи који желе промене.
„Колико ће те тежње бити оличене у акцијама Европског парламента и у поступцима Европске уније, најтеже је питање на које данас нико не може да одговори. Али не можемо да не видимо да се конфигурација политичких снага помало променила, да ће већи утицај имати оне странке које су раније припадале опозицији“, закључио је Грушко.
На изборима за Европски парламент Европска народна странка (ЕПП) освојила је највећи број мандата — 179, али да би била део владајуће већине, мора да уђе у коалицију са неком другом коалицијом која је освојила довољан број места.
Осим ЕПП и социјалиста и демократа, у Европски парламент су ушле Европска уједињена левица/Зелена нордијска левица (ГУЕ, са 38 места), Европски зелени/Европски слободни савез (70), Савез европских либерала и демократа (АЛДЕ, 107), Европа народа и слобода (ЕНФ, 58), Европа слободе и директне демократије (ЕФДД, 56) и Европски конзервативци и реформисти (ЕЦР, 58).