Између осталог, разматра се неколико сценарија са наводним нападом Русије на једну од држава Алијансе. У једном од њих, Русија „заузима“ Литванију и део територије Пољске, што тера НАТО да искористи пету тачку устава Алијансе, која подразумева колективну реакцију као одговор на напад на једну од држава-чланица блока.
Ипак, како наводе експерти, операција одбијања „напада руских снага“ суочила би се са низом проблема. У овом тренутку, војска Алијансе у Европи има само једну дивизију, а у случају хитне мобилизације, без подршке САД, НАТО може да се супротстави Русији само са једним корпусом војника, док су за добијање предности у људству потребна четири корпуса, која су наоружана савременим тенковима и борбеним пешадијским возилима.
У овом тренутка НАТО тешко да има више од 20 бригада које поседују потребну техничку опрему за вођење борби.
У Алијанси не би било довољно снага које су потребне за такав развој догађаја, наводи лист.
Осим тога, код копнених снага Северноатлантске алијансе у Европи осећа се недостатак ваздушне технике која је довољна само за заштиту авио-база, али не и копнених снага и других инфраструктурних војних објеката.
Осим тога, пише „Нешенел интерест“, након неколико дана борби неће бити довољно муниције за вођење борби истовремено у Балтичком, Црном и Средоземном мору, а посебно „паметних бомби“. Притом, на ситуацију ће се одразити и недостатак дронова, као и недовољна модернизација извиђачких система.
Према оценама експерата, модернизација оружја и куповина савремене технике, без помоћи САД, ЕУ ће коштати укупно 357 милијарди долара.
На крају лист наглашава да су САД кључна чланица НАТО-а и без помоћи Вашингтона Европа неће бити способна да се „супротстави“ Русији. Ако САД одлуче да изађу из Алијансе, ЕУ неће моћи да надокнади такав губитак.