„Какве везе има Вашингтон са падом ’боинга 777‘, на линији МХ17, у Донбасу, и истрагом о томе“, запитао се руски дипломата, оценивши понашање Беле куће као навику.
„То је тактика Американаца да свима наређују. Какве везе САД имају са тим?“, изненадио се Грушко.
Он је додао да на истрагу још није стављена тачка, без обзира на то што се о томе више пута говорило. Ипак, закључци, како је касније објашњено, били су превремени.
Раније је Мајк Помпео затражио од Русије извештај о паду малезијског авиона 2014. године. Према мишљењу Американаца, Русија би требало да покаже већу иницијативу.
„Надам се да ће Русија разумети да је у њеном интересу да поднесе извештај о томе шта се десило у том ужасном инциденту који је однео животе људи“, изјавио је државни секретар САД.
На питање новинара да ли Холандија може да рачуна на подршку САД у том случају, амерички државни секретар је одговорио потврдно. Према његовим речима, он је већ разговарао са својим холандским колегама о томе „шта да се уради да Русија одговара за ту ужасну трагедију“.
Међутим, руским стручњацима није дозвољено да учествују у раду међународне истражне групе.
Путнички авион „боинг 777“ компаније „Малезија ерлајнс“, који је летео од Амстердама за Куала Лумпур, срушио се 17. јула 2014. године у близини Доњецка. У авиону се налазило 298 путника и чланова посаде и сви су погинули. Кијев је за катастрофу оптужио устанике у Донбасу, који су пак изјавили да немају средства која би могла да оборе авион на тој висини. Без обзира на ратна дејства, Кијев није затварао небо изнад Донбаса за међународне путничке авионе. За истрагу о авионској несрећи формирана је међународна Заједничка истражна група коју чине представници Аустралије, Белгије, Малезије, Холандије и Украјине.