Није први пут да Приштина тражи да се мисија Унмик повуче са Косова и Метохије, али јесте први пут да јавно, и то у Савету Безбедности Уједињених нација, тај предлог подржи — Немачка.
Наиме, пошто је Вљора Читаку, амбасадор такозване државе Косово у Америци, изјавила да је „Косово остварило значајан напредак у двадесет година, те да није разумно да Унмик остане више на Косову“, огласио се и представник Немачке у УН Јурген Шулц уз коментар да „Берлин верује да би мандат Унмика требало преиспитати“.
Професор др Душан Челић са Универзитета у Косовској Митровици није изненађен захтевом Приштине, али јесте понашањем Немачке.
„Ново јесте да је Немачка ово подржала у СБ УН, али није ново да на терену имају слично или исто мишљење као и ’западни савезници‘ — Америка, Британија и Француска, које такође сматрају да Унмику није место на Косову и Метохији“, каже др Челић.
Наш саговорник сматра да овом потезу Немачке не треба придавати много пажње, посебно зато што су протекли догађаји показали колико је Унмик неопходан и да је веома потребно да постоји на Космету. Потез Берлина види и као могућу провокацију.
„Ово пре свега тумачим као део притисака на Београд у смислу наставка дијалога са Приштином и у смислу припрема за тај Париски самит. На неки начин Немачка се у СБ УН појавила као гласноговорник Француске и Америке“, напомиње наш саговорник.
С друге стране, др Челић напомиње да, докле год има гласова да Унмик треба да оде, значи да, макар и симболично, присуство те мисије показује да „Косово није држава“.
„Унмик смета, јер све док он постоји на Косову, статус Косова је дефинисан Резолуцијом 1244 — дакле, Косово није држава. Оног часа када неко пристане на одлазак Унмика то значи, и то у пуном смислу те речи, да Резолуција 1244 више неће важити. Зато је Унмик ’трн у оку‘ и Приштини и западним силама, које статусно питање Косова сматрају решеним“, каже наш саговорник.
Др Челић подсећа да је Унмик тамо на основу Резолуције 1244 и да је живи сведок на терену.
Иначе, у Приштини Унмик одавно сматрају „продуженом руком руског утицаја“ на Косову и инструментом који Русији служи за блокирање замене Резолуције 1244.