Поред тога, наводи се у документу, апсолутно је недопустиво да се терористичке и екстремистичке организације користе како би се испуњавали одређени интереси.
Такође, на самиту у Бишкеку постигнута је сагласност да ће се у оквиру организације проширити сарадња по питању одбране и безбедности, а уједно ће бити настављено и организовање војних и антитерористичких вежби како би се повећао борбени потенцијал оружаних снага.
Заједничком декларацијом лидери ШОС-а су истакли важност и да се поштује нуклеарни споразум са Ираном, те су позвали све остале потписнице да поштују одредбе тог документа који је у складу са Резолуцијом 2231 Савета безбедности УН.
Говорећи о разоружавању, лидери ШОС-а су потврдили да ће наставити сарадњу у том пољу, пре свега када је реч о контроли и неширењу нуклеарног оружја. Заузели су се и за координацију напора како не би дошло до нове светске трке у наоружању.
У осврту на Сирију, лидери ШОС-а су потврдили свој став да је конфликт у тој земљи неопходно решавати искључиво кроз дијалог, уз строго поштовање њеног територијалног суверенитета.
Дотакли су се и једностраног повећања система противракетне одбране, истакавши да тај тренд дестабилизује ситуацију у читавом свету, те да је недопустиво да се безбедност одређених земаља осигурава на рачун безбедности других.