„Било би то супротно канонском праву, било би супротно темељном принципу етнофилетизма. Као што смо 1918, подсјећам Вас, остали без државе, па након тога, без обзира што није било насилно, 1920. године остали и без цркве. Године 2006. су се промијениле околности. Црна Гора је независна држава. У складу са овим принципом (етнофилетизма) који сам вам поменуо, организација православне цркве прати организацију државе“, рекао је Ђукановић.
Ипак, и поред најаве украјинског сценарија, по којем би по угледу на Петра Порошенка Ђукановић од Васељенске патријаршије затражио аутокефалност црногорске цркве, у јавности се отворила полемика и да ли црногорски предсједник обмањује јавност када тврди да су аутокефалне цркве у православном свијету без изузетака „устројене као националне“, те да „нема ни народа ни државе без своје самосталне Цркве“.
Темељни принцип — незнања
Аналитичар Бошко Вукићевић, уз опаску да је Ђукановић изјавом о „темељном принципу етнофилетизма“ у православљу демонстрирао заправо — „темељно незнање“, у разговору за Спутњик тврди како није тешко доказати да аутокефалност нема везе ни са државом ни са нацијом.
„Не може се ни очекивати од Ђукановића да се разумије у црквена питања, будући да се ради о декларисаном атеисти. Ипак, обмањујући јавност, он је јерес религиозног национализма (што заправо одговара појму етнофилетизма) прогласио ’темељним принципом‘ у православљу. Тако је, народски речено, Мило још једном ’лупио — и остао жив‘! Нажалост, циљ Ђукановићевог обмањивања јавности је да олакшаним путем лансира фалсификат да у оквиру православља свака држава, или нација, имају своју сепаратну цркву“, упозорава Вукићевић.
Александријска покрива континент
Наш саговорник додаје да је ипак одвећ лако изнијети примјере који из темеља побијају такву лажну тезу:
„На примјер, Александријска црква која је у диптиху православних цркава прва послије Цариградске, има јурисдикцију над читавим афричким континентом, тј. над преко 56 држава и ко зна колико нација. Дакле, не само над једном државом или над неком од нација. Она осим што има епархије у Египту, има и 9 епархија широм цијеле Африке: у Судану, у Сјеверној и Јужној Африци, у Родезији, Етиопији, Камеруну...“
„Антиохијска православна црква такође обухвата Арапе из Сирије (6 епархија), Либана (6 епархија), Ирана, Ирака, Кувајта, Саудијске Арабије, предјела Турске. Ова патријаршија под својом јурисдикцијом има и арапске православне епархије у Америци и Аустралији, са преко 800.000 вјерника. То што се њено сједиште налази у Дамаску, а литургијски језици су грчки и арапски, само потврђује сву бесмисао Ђукановићеве тезе. Додао бих још да и Јерусалимска црква такође има јурисдикцију ван граница Израела и Палестине, односно над Грцима и православним Арапима у Јордану“, појашњава Вукићевић.
Атеистичка црква
Наш саговорник се на крају осврнуо и на Ђукановићева очекивања, да ће Цариградска патријаршија признати аутокефалност тзв. ЦПЦ по украјинском моделу, што сматра нереалним надањем црногорског предсједника.
„Прије свега, мала је вјероватноћа да ће васељенски патријарх демантовати оно што је до скоро изјављивао, тј. да украјински и црногорски случај нијесу повезани, као и да ЦПЦ нема основа да тражи аутокефалију“, каже Вукићевић, уз предвиђање да за одбрану православних светиња од режимског напада у Црној Гори од кључне важности ипак неће бити став цариградског патријарха или Ђукановићеве неистините тврдње о етнофилетизму у православљу, већ да ће од пресудног значаја бити „стање на терену“.
„А стање на терену показује да Ђукановић нема довољан број добровољаца који би чинили ’вјерни народ‘ његове нове цркве. Прије свега, јер је највећи дио малобројних Милових сљедбеника у овом подухвату сачињен од атеиста или особа које врло мало знају о основама хришћанства. С друге стране, вјерници Српске православне цркве у Црној Гори, која је по свим истраживањима најпопуларнија институција у нашој држави, спремни су да бране темеље своје вјере, као и светиње, по сваку цијену. Из тих разлога пројекат отимања црквене имовине је осуђен на пропаст“, категоричан је Вукићевић.