На маргинама међународног дебатног клуба „Валдај“, Саџапур је за Спутњик говорио до чега ће довести тренутна напета ситуација између САД и Ирана, са ким ће Иран сарађивати како би се супротставио америчком притиску, као и против кога је, у ствари, усмерена санкциона политика коју САД води против Ирана.
С обзиром на тренутну ситуацију, колика је вероватноћа да ће тензије између САД и Ирана ескалирати у рат?
— Наравно, постоји тензија, али стање није толико критично да би прерасло у рат. САД су свесне иранских „црвених линија“. Рохани је јасно ставио до знања где су границе.
Након што је председник САД Доналд Трамп увео нове санкције иранском врховном лидеру и шефу дипломатије, из иранског Министарства спољних послова изјавили су да су „затворили врата дипломатији“. Да ли се слажете са том изјавом?
— Ради се o недипломатским, па чак и о антидипломатским корацима САД. Постоје контрадикције у речима и у поступцима Американаца. Са једне стране, они тврде да желе преговоре, а са друге, њихови поступци противрече дипломатским напорима.
Како ће нове санкције утицати на иранску економију?
— Наставак санкција је економски изазов за Иран. Теоретски, оне су усмерене против обичног народа. Међутим, историјско искуство показује да се људи изборе и са најтежим изазовима.
Како се супротставити томе? Какву улогу, у борби против америчког притиска, могу имати заједнички финансијски механизми?
— У протекле две деценије САД су радиле тако да би успоставиле контролу над међународним финансијским системом. Претворили су долар у своје оружје и искористиле га као војно средство. Свет је свестан да се треба супротставити таквом поретку. Сада је покренут процес стварања разних механизама. На пример, Русија и Иран су се договорили о пословању у националним валутама. Такви механизми могу помоћи. Систем који су успоставиле САД наићи ће на отпор глобалне заједнице.