Она је у изјави за телевизију „Пинк“ рекла да се видела и да је кратко разговарала са Енгелом на пријему у америчкој амбасади и да јој је пренео утиске разговора са председником Вучићем, који је оценио као — искрен, отворен и добар.
„Позитивно је што је Енгел рекао да је састанак био искрен, отворен, добар. Ми имамо различите ставове, али је његова посета показатељ да се став Србије слуша и уважава. Види се колико је важно људима да разговарају са председником Вучићем, јер га виде као део решења, а не као део проблема“, рекла је Брнабићева.
Премијерка је изјавила и да је посета америчког конгресмена њу лично изненадила и да је размишљала да ће то председнику Вучићу бити тежак састанак, јер Енгел важи за највећег заговорника самопроглашене независности Косова и за највећег заштитника привремених институција Приштине.
Пријатељ Приштине није непријатељ Србије
Енгелу је премијерка Србије рекла и да је Србији потребна сва подршка, укључујући и његову подршку, и да је од њега чула да то што је пријатељ Приштине — не значи и да је непријатељ Србије.
„Мислим да је то показатељ једне другачије Србије, која је јача, која има кредибилитет, Србије која је део решења, а не део проблема, Србије која је показала да треба са њом да се разговара. Чак и ако сте највећи лобиста такозваног Косова, без Србије та ваша ’беба‘ — не може да има будућност“, навела је Брнабићева.
Упитана да ли је Енгел разумео шта се дешава на Косову и Метохији и ко заправо спречава дијалог, премијерка је рекла да то не зна, јер није била присутна разговору Енгела и председника Србије.
Да ли је схватио?
„Не знам да ли је схватио до које мере су привремене институције Приштине спречила дијалог и до које мере су против било каквог компромиса и решења и да је једино што они раде у последњих неколико месеци јесте да покушавају да испровоцирају Београд и да изазову сукоб и нестабилност“, навела је она.
За премијерку је обесхрабрујуће што је из разговора са Енгелом могла да закључи да он не мисли да је решење за косовско питање на помолу и да је близу компромис, па чак и наставак дијалога.
„То је забрињавајуће, јер је дијалог био једино време у коме смо могли да контролишемо ситуацију на Косову и Метохију, у смислу безбедности Срба“, рекла је премијерка и додала да се испоставља да је тачно оно што је рекао председник Вучић — да ми нисмо ни близу наставка дијалога са Приштином.
Ништа без ЕУ
Упитана да ли ће САД бити кључни фактор за решење косовског проблема и да ли ће ЕУ бити гурнута у страну, она је рекла да на томе САД и привремене институције Приштине инсистирају.
„Нама је то прихватљиво, само ако имамо и укључене и друге земље СБ УН, које нису признале независност Косова. Наша дестинација је ЕУ и ово је питање безбедности Европе — и ЕУ и дијалог мора да буде под окриљем ЕУ“, закључила је премијерка Србије Ана Брнабић.